Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou?

Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?
Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?

Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou, nebo je lepší vybrat hotovost a tu si vyměnit na místní měnu a platit raději v hotovosti? Pokud se letos v létě chystáte někam k moři nebo na jinou zahraniční dovolenou, možná by vás mohlo zajímat, jestli si raději di kufru zabalit svoji platební (nebo kreditní) kartu nebo jestli bude výhodnější vzít si peníze v hotovosti a kartu si nechat jenom jako rezervu.

Co je výhodnější, karta nebo hotovost?

Odpověď na takovou otázku není úplně jednoduchá, Není totiž možné jednoznačně říci, jestli je lepší karta nebo hotovost. Níže máte ale několik důvodů, podle kterých se můžete sami rozhodnout.

Platba kartou a výběr z bankomatu

Platba kartou nebo výběr z bankomatu není zadarmo. Při placení kartou v zahraniční sice téměř nikdy neplatíte žádné poplatky, ale u některých obchodníků můžete narazit nato, že nabízí slevu (často i 2 – 5%) za platbu v hotovosti. Naopak za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatíte poplatek téměř vždy. Výběr z bankomatu v zahraniční navíc bývá podstatně dražší, než jak tomu jste zvyklý u domácích bankomatů. Cena je obvykle minimálně 100 Kč + 1-2% z vybrané částky.

Devizový a valutový kurz při platbách v zahraničí

Při placení kartou (nebo výběru z bankomatu) banka (nebo vydavatel vaší karty) automaticky převede peníze na vaší kartě na místní měnu podle aktuálně platného kurzu. Pro výběr z bankomatu (peníze v hotovosti) se zpravidla aplikuje valutový kurz a při placení v obchodech (bezhotovostní transakce) se většinou aplikuje devizový kurz.

Přečtěte si:  Kreditní karta Raiffeisenbank: Visa Extra

Když si půjdete před dovolenou vyměnit peníze do směnárny, budete je měnit podle valutového kurzu.

Devizový kurz by měl být teoreticky výhodnější. Takže při placení kartou v zahraniční by se vám měli peníze převést na místní měnu za výhodnějších podmínek, než když si před cestou ve směnárně vyměníte hotovost. Nemusí to ale platit vždy. Kurzy a podmínky pro placení si různé banky stanovují různě. Některé banky pak nabízí i poměrně hodně nevýhodné kurzy ve srovnání s některými směnárnami.

Karta nebo hotovost?

Obecně je možné říci, že platí následující pravidlo. Pokud máte nějakou standartní platební (nebo kreditní) kartu, pak při cestě do zahraničí je určitě výhodnější platit všechny výdaje kartou. Současně byste si ale před cestou měli vyměnit nějakou menší částku v hotovosti na pokrytí drobných výdajů. Vybírat peníze v hotovosti až v zahraničí je asi nejméně výhodná varianta.