Stát začal vydávat sociální kartu

Sociální dávky vám nově dá jen Skarta - sociální karta od státu.
Sociální dávky vám nově dá jen Skarta – sociální karta od státu.

Sociální dávky už stát nebude posílat složenkou nebo na bankovní účet. Právě v těchto dnech se spouští připravovaná reforma. Ti, kdo mají nárok na sociální dávky, tak od státu dostanou platební kartu. Peníze (sociální dávky) si pak budou moci vybrat s pomocí této karty, nebo s ní bude možné i platit v obchodech.

SKarta (sociální karta) pro jeden milión lidí

Od konce června 2012 začnou všichni, kdo mají aktuálně nárok na nějakou sociální dávku, dostávat od státu sociální karta. Ta vypadá jako běžná platební karta k vašemu bankovnímu účtu. Od české spořitelny (která sociální kartu pro stát vydává) dostanete obálku s PIN kódem. ¨Stát vám pak každý měsíc převede vaše dávky na účet u České spořitelny, ze kterého je pak bude možné vybrat se sociální kartou.

Tato změna se týká přibližně jednoho miliónu lidí. Právě tolik má nárok na nějaký typ sociální dávky. Karty zatím nebudou dostávat ti, co dostávají důchod nebo nemocenskou. Zde bude výplata peněz od státu probíhat stejně.

Jaké sociální dávky se budou vyplácet na sociální kartu?

Jedná se především o tyto sociální dávky:

  • Rodičovský příspěvek
  • Příspěvek na bydlení
  • Sociální dávky v hmotné nouzi (doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí apod.)
  • Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
  • Jednorázové dávky jako je pohřebné nebo porodné
  • Sociální dávky pro zdravotně postižené
Přečtěte si:  PR články s odkazy na Váš web

Jak probíhá vydání sociální karty

Kartu by postupně měli dostat všichni příjemci sociální dávek. Její vydávání ale bude rozděleno na několik dávek. Kartu bude vydávat příslušný úřad (podle místa trvalého bydliště).  Nejprve vám domů přijde dopis (písemné vyrozumění) že je pro vás karta připravena. S tímto dopisem si pak musíte zajít na úřad a zde si kartu vyzvednout. Nakonec vám pak ještě přijde poštou obálka s PIN kódem (PIN kód je potřeba pro používání karty).

Kolik vás bude stát sociální karta

Vydání karty je zdarma, při používání Skarty ale můžete platit různé poplatky, tak jako je platíte i při používání běžné bankovní karty. Například výběr z bankomatu budete platit podle aktuálního ceníku České spořitelny:

  • Jeden výběr z bankomatu České spořitelny měsíčně je zdarma
  • Další výběr z bankomatů ČS stojí 6Kč
  • Výběr z bankomatu jiné banky v ČR stojí 40Kč
  • Výběr z bankomatu v zahraniční stojí až 100 Kč