Sociální karta startuje, stát vydává první sKarty

Prvních 200 lidí dostane v červenci sociální sKartu. Do konce prázdnin bude vydáno dalších 50 tisíc karet na sociální dávky.
Prvních 200 lidí dostane v červenci sociální sKartu. Do konce prázdnin bude vydáno dalších 50 tisíc karet na sociální dávky.

Právě v těchto dnech startuje pilotní projekt výplaty sociálních dávek prostřednictvím sociální sKarty. Prvních 200 karet by mělo být vydáno v rámci pilotního projektu. Úřad práce si tak chce otestovat, jestli vydávání sociální karty bude probíhat bez problémů. Pokud ano, tak by do konce srpna 2012 mělo být vydáno dalších 50 tisíc karet.

Kdy dostanete sociální kartu?

I když se počítá s tím, že sKartu by ve finále měli obdržet všichni, kdo pobírají sociální dávky, v nejbližších týdnech se toho bát nemusí. Jak již bylo zmíněno výše, Úřad práce nyní startuje pilotní projekt, ve kterém sKartu nejprve dostane 200 lidí. Všem bude zaslán dopis, aby si na úřad přišli vyzvednout svoji sociální kartu. Pokud si kartu včas vyzvednou, již v červenci by na kartu měli dostat první sociální dávky.

Podobně to bude probíhat u další testovací skupiny. Do konce prázdnin 2012 by mělo být vydáno cca 50 tisíc karet. I zde platí, že se není potřeba strachovat nebo obávat. Všichni vybraní příjemci sociálních dávek budou o vystavení sociální karty informováni dopisem. Doku si svoji kartou nevyzvednou, budou i nadále pobírat dávky klasickým způsobem.

Plný přechod na výplatu sociálních dávek prostřednictvím sociální karty se předpokládá do konce roku. Celkem by mělo být vydáno 900 000 karet.

Na co si dát pozor u sociální karty

Zatímco nyní bylo možné sociální dávky posílat na účet v bance, nebo složenkou na poštu (a výjimečně i vyplácet v hotovosti), nově budou sociální dávky zasílány jen na sociální kartu. To může být problém především pro ty, kdo až dosud dostávali sociální dávky složenkou na poštu.

Přečtěte si:  Stát začal vydávat sociální kartu

Zatímco česká pošta má více než 3300 poboček po celé republice a často najdete poštu i v té nejmenší vesnici, nově si peníze vyberete jen z bankomatů České spořitelny. A těch je jenom 1300.

Pozn.: Se sociální kartou bude možné peníze vybrat z libovolného bankomatu od jakékoliv banky. Ale jen za první výběr z bankomatu České spořitelny se nic neplatí. Při použití jiného bankomatu budete platit běžný poplatek za výběr z bankomatu podle ceníku České spořitelny.

Se sociální kartou bude také možné platit za nákupy v obchodech. To může být pro někoho výhoda a pro jiného problém. Přece jen v menších městech a na vesnicích je mnoho obchodů, které platební karty vůbec nepřijímají, a nejbližší bankomat může být hodně daleko.

Ti kdo pobírají dávky hmotné nouze (jako je třeba příspěvek na živobytí) pak nebudou mít jinou možnost než platit kartou v obchodech. Karta jim totiž neumožní výběr peněz v hotovosti. V jejich případě pak nebude možné s kartou platit v hernách, restauracích, barech a hospodách. Neplatí ale, že by se sociální kartou nebylo možné koupit alkohol nebo cigarety. Pokud se bude platit se sociální kartou v běžném supermarketu, bude možné nakoupit i t alkohol nebo cigarety. Tím je trochu popřen jeden z hlavních argument pro zavádění sociálních karet.