Pozor na zneužití vaší platební karty

Kreditní karty se kradou ve velké, jen loni to bylo přes 8 tisíc případů a škoda 128 miliónů korun.
Kreditní karty se kradou ve velké, jen loni to bylo přes 8 tisíc případů a škoda 128 miliónů korun.

Zloději a podvodníci přišli v nedávné době na nový způsob jak zneužívat ukradené platební karty. Nově se snaží s pomocí ukradené karty nakupovat zboží na slevových portálech. Získané kupony na slevu pak prodávají dál. Jenom za letošní rok se už 5 zlodějů pokusilo nakoupit slevové kupóny za 100 tisíc korun.

Zneužití platební karty i bez fyzické krádeže

Co dělat, pokud ztratíte platební kartu, nebo pokud vám ji někdo ukradne, asi víme každý. Ihned bychom měli zavolat do banky a kartu nechat zablokovat. Sice existuje riziko, že se zloděj během té krátké doby s kartou někde pokusí zaplatit nebo vybrat peníze, je ale jen poměrně malé.

Horší to ale je, když ani nevíte, že vám byla karta ukradena. Zloděj vám totiž nepotřebuje brát vaši plastovou kartu. Stačí mu jen zkopírovat údaje z magnetického proužku nebo z čipu. Pro placení na internetu pak není potřeba ani tohle, stačí si jen opsat číslo karty, její platnost a CVC nebo CVV kód. Pak může klidně platit vaší kartou kdokoliv, kdo zná tyto informace.

Kreditní karty – krade se ve velkém

Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2011 spácháno celkem 8200 případů zneužití platební karty. Celková škoda u všech těchto případů byla 128 miliónů korun. Z této částky se ale Policii podařilo najít a zajistit jenom směšných 25 tisíc korun, tedy méně než 0,02%.

Přečtěte si:  Jak si požádat o půjčky pro důchodce bez registru?

A zdá se, že v roce 2012 bude podobných případů mnohem více. Jen za první tři měsíce roku 2012 už totiž Česká policie eviduje asi 2500 případů s celkovou škodou přes 25 miliónů korun.

Jak ochráníte vaši platební kartu před zlodějem?

Nikdy svoji kartu nikomu nepůjčujte. To platí i pro rodinné příslušníky (pokud použije platební kartu někdo jiný než právoplatný držitel, je to podle zákona trestný čin, bez ohledu na to jestli se jednalo o členy rodiny nebo ne).

Nikdy nepouštějte svoji kartu z dohledu. Pokud platíte v restauraci nebo kdekoliv jinde, obsluha nikdy nesmí vaši kartu odnést mimo váš dohled. Pokud by to chtěli udělat, kartu jim nedávejte.

Při výběru z bankomatu buďte opatrní, pokud se vám nebude zdát něco v pořádku na klávesnici nebo na otvoru pro kartu, najdete si jiný bankomat. Často se stává, že podvodníci na bankomaty instalují sledovací zařízení, kterým si zkopírují údaje z vaší karty.

Při placení na internetu nepotřebujete PIN kód. Pokud po vás nějaká stránka požaduje zadání PIN kódu a čísla karty je to špatně.

Především v zahraničí, si dávejte pozor na to, kde platíte, anebo z jakého bankomatu vybíráte peníze. V některých zemích, jsou totiž krádeže karet ještě více rozšířené, než u nás