Platební karty a jejich technologie

Platební karty a jejich technologie

V tomto článku si povíme něco málo o technologiích, které mohou využívat vaše platební karty.

Magnetický proužek

Základní technologie pro fungování platební karty a současně také starší varianta. Magnetickým proužkem jsou v dnešní době vybaveny téměř všechny karty. Postupně jen ale začíná vytlačovat čipová technologie. Magnetický proužek nepatří mezi nejbezpečnější způsoby, a tak je nutné při každé platbě zadávat i PIN kód

Čipová karta

Buď se jedná o karty, které mají kromě magnetického proužku navíc ještě na přední straně čip, nebo jsou už i karty, které mají jenom čip. Tato technologie se začala používat asi před 20 roky, celosvětově se ale prosazuje jen velmi pomalu.

Bezkontaktní karta

Nová technologie, kterou jako novinku začínají zavádět banky teprve v poslední době. Bezkontaktní čip v kartě by měl umožnit rychlejší placení. Stačí totiž jenom kartou „mávnout“ nad platebním terminálem. U malých částek by navíc ani neměl být požadován PIN kód, takže zaplatit třeba noviny v trafice, by měla být záležitost několik vteřin i s platební kartou.

Přečtěte si:  DATART karta Premia – spousta výhod v jednom balení

Číslo kreditní karty

Číslo karty ve spojení s autorizačním kódem (CVV nebo jiný) se používá při placení na internetu. Číslo z karty opíšete do internetového formuláře, přidáte datum platnosti karty a příslušný autorizační kód a máte zaplaceno.