Novinka: Z bankomatu si můžete vybrat bankovky, jaké chcete

Z bankomatu Unicredit Bank si můžete vybrat takové bankovky, jaké chcete. Stačí si jen zvolit z bankovky 2000 Kč, 1000 Kč nebo 200 Kč.
Z bankomatu Unicredit Bank si můžete vybrat takové bankovky, jaké chcete. Stačí si jen zvolit z bankovky 2000 Kč, 1000 Kč nebo 200 Kč.

Už se vám někdy stalo, že vám z bankomatu vypadla bankovka 2000 Kč a zrovna když jste potřebovali menší bankovky? Nové bankomaty, které zavádí některé banky, vám umožní zvolit si při výběru, jaké konkrétní bankovky chcete dostat.

Výběr z bankomatu = jenom velké bankovky?

U některých bankomatů je nejmenší částka, kterou si můžete vybrat 500 Kč. Jinde to je 200 Kč. Když si z bankomatu vybíráte 1000 Kč nebo 2000 Kč (nebo jakoukoliv jinou částku dělitelnou tisícem, téměř vždy dostanete bankovky v této hodnotě. To může být někdy docela problém. Třeba když si chcete cestou do práce v trafice koupit noviny nebo cigarety nebo něco na pití. Zaplatit v trafice kartou je většinou problém, a když jim po ránu dáte bankovku 1000 nebo 2000 Kč tak tam na vás koukají jak na vraha. Osobně se mi už stalo, že mě odmítli obsloužit, protože neměli na vrácení.

Já osobně, abych se tomuto vyhnul, často vybírám z bankomatu nějakou částku jako 1800 Kč (dostanu 1x 1000 Kč a 4x 200 Kč). Nebo podobně.

Výběr bankovek na přání

Nové bankomaty, které již má například Air Bank, nebo nově zavádí UniCredit Bank, ale umožní zvolit si, jaké konkrétní bankovky si budete chtít vzít. Tyto bankomaty obsahují bankovky v hodnotách 2000 Kč, 1000 Kč a 200 Kč. Pokud si tak budete chtít vybrat třeba 2000 Kč, bankomat vám umožní zvolit si vlastní sestavu (např. 1×1000 Kč + 5x 200 Kč).

Přečtěte si:  Mall.cz kreditní karta od Raiffeisenbank

Novinku momentálně nabízí UniCredit bank v cca 80 bankomatech, do konce roku by to pak mělo být možné ve všech cca 160 bankomatech této banky.

Zatímco u nás je podobný „výběr bankovek na přání“ novinka, v některých zemích je to běžná služba. Například Erste bank (vlastní Českou spořitelnu) nabízí podobnou službu ve všech svých bankomatech v Rakousku. Plánuje zavedení této možnosti i v bankomatech České spořitelny.

Vzhledem k tomu, že k umožnění výběru bankovek na přání není potřeba provádět nějaké speciální úpravy bankomatů, ale mělo by stačit upravit software, který bankomat řídí, je pravděpodobné, že pokud novinka od UniCredit bude úspěšná, brzy ji budou následovat i další české banky. Možná tak už brzy nebudeme muset řešit, kde rozměnit velké bankovky, ale z bankomatů si snadno budeme moci vybrat takové hodnoty, jaké potřebujeme.