Nové bezkontaktní platební karty (NFC)

S mobilním telefonem Samsung Galaxy S3, který podporuje bezkontaktní platby NFC můžete nově začít platit i v Česku.
S mobilním telefonem Samsung Galaxy S3, který podporuje bezkontaktní platby NFC můžete nově začít platit i v Česku.

V pondělí (27. 8.) začala česká Telefónica O2 ve spolupráci s Komerční bankou a VISA nabízet možnost bezkontaktního placení prostřednictvím mobilního telefonu. Výhodou těchto plateb je rychlost. Do částky 500 Kč nemusíte zadávat PIN. Tento typ platby se hodí na placení menších částek, jako nákup cigaret, novin nebo menšího nákupu potravin.

Jak fungují bezkontaktní platby v Česku

Pilotní projekt bezkontaktních plateb spouští Telefónica O2. Zatím se jedná o poměrně hodně omezenou nabídku. Speciální SIM kartu na placení je možné získat jen u tohoto operátora a jen pro jeden konkrétní mobilní telefon. Bezkontaktní platby na bází NFC tak zatím mohou použít jen majitelé mobilního telefonu Samsung Galaxy SIII.

Pokud vlastníte tento telefon (nebo si ho chcete pořídit od O2), můžete vyzkoušet jaké to je platit bez bankovní karty a bez zadávání PIN kódu.

Mají bezkontaktní platby budoucnost?

Mezi hlavní dvě překážky bezkontaktních plateb patří především obavy o bezpečnost a dále pak malé rozšíření platebních terminálů.

Co se týká bezpečnosti, existují dva rozdílné pohledy. Na jednu stranu jsou bezkontaktní platby velké riziko. Komunikace mezi platebním terminálem (čtečkou) jsou nezabezpečené a nešifrované. Údaje z NFC čipu je tak možné přečíst i na vzdálenost několika metrů, bez vědomí majitele. Vzhledem k tomu že u platby do 500 Kč se nezadává PIN kód, hrozí riziko, že vám případný zloděj velmi snadno vytáhne z karty bez vašeho vědomí až 500 Kč.

Přečtěte si:  Rychlá půjčka pro nezaměstnané a její výhody

Na druhou stranu ale tento způsob platby není až tak nebezpečný jak by se mohlo zdát. Ukrást peníze není až tak snadné. Navíc je zde právě omezení na 500 Kč (dokonce je to tak že všechny malé platby se sčítají až do limitu 500 Kč a po jeho překročení je nutné zadat PIN, takže to znamená, že vám nemohou postupně ukrást několikrát 500 Kč, ale právě jen 500 Kč). Navíc, podle aktuálních podmínek, by v případě neoprávněné transakce, měl mít klient nárok na vrácení částky, kterou neplatil.

O něco horší situace je s možností, kde zaplatit. I když s klasikou kreditní nebo platební kartou zaplatíte téměř kdekoliv, bezkontaktní platby zatím podporuje jen několik desítek míst. Je to začarovaný kruh. Obchodníci si nechtějí pořizovat nové platební terminály (které by umožnili bezkontaktní placení), protože podobné karty používá jen naprosté minimum lidí. A lidé si zase nemají důvod pořizovat bezkontaktní platební kartu, když s tím nemohou nikde platit.