Nová sKarta, co dělat abyste nepřišli o dávky?

Nová sKrata, už brzy ji dostnou všichni, kdo mají sociální dávky od státu.
Nová sKrata, už brzy ji dostnou všichni, kdo mají sociální dávky od státu.

Nová sKarta se už začala používat. V současné době již svoji sKartu dostali stovky lidí po celé republice a jejich počet rychle roste. Stát má v plánu do konce roku vydat sKartu všem příjemcům dávek. Celkem by se tak do konce roku mělo do oběhu dostat až 900 tisíc sKaret.

Jak funguje sKarta?

Nová sKarta má být do budoucna jediný způsob jak bude stát vyplácet sociální dávky. Jakých dávek se to přesně týká je popsáno níže. sKarta funguje jako běžná platební karta. Úřady práce ve spolupráci s Českou spořitelnou vystaví všem, kdo pobírají sociální dávky novou kartu. Tu si převezmete na svém úřadu práce a Česká spořitelna vám k ní ještě pošle poštou PIN kód.

Pak už vám začnou sociální dávky chodit na účet v České spořitelně a peníze bude možné vybrat právě s pomocí sKarty. Budou 3 způsoby jak peníze z karty utratit:

  • Placení s kartou v obchodě
  • Výběr peněz z bankomatu
  • Převod peněz na jiný účet

Při placení s sKartou v obchodě nic neplatíte. Jediný rozdíl oproti běžné platební kartě je v tom, že sKarta neumožní placení v hernách, barech nebo v prodejnách s alkoholem. (týká se to především příjemců sociálních dávek hmotné nouze).

Výběr z peněz z bankomatu je další způsob jak si nově můžete vyzvednout sociální dávky. První výběr z bankomatu v měsíci bude zadarmo (platí jen pro výběr peněz z bankomatu České spořitelny). Ti, kdo pobírají dávky hmotné nouze, navíc nebudou schopni vybrat celou částku, ale jen část. Ostatní výběry jsou pak zpoplatněné. Za druhý a další výběr z bankomatu České spořitelny se platí 6 Kč, u jiných bankomatů je podstatně víc.

Převod peněz na účet je také zdarma. Opět ale jenom jeden příkaz v měsíci. Pokud tedy nechcete sKartu používat, stačí si nastavit trvalý příkaz, který vám peníze každý měsíc převede na jiný účet, a víc už se o sKartu nemusíte starat.

Přečtěte si:  Home Credit Clubcard kreditní karta

Pro jaké sociální dávky bude sKarta

sKarta bude pro všechny opakované sociální dávky, jako jsou přídavky na děti, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek do životního minima, přídavky na bydlení), dávky pro osoby se zdravotním postižením a některé další.

sKartu ale naopak nedostanou ti, kdo dostávají od státu důchod nebo ti kdo mají nárok na nějakou jednorázovou dávku (např. porodné nebo pohřebné a nepobírají jiné sociální dávky).

Jak nepřijít o sociální dávky

Vydání sKarty funguje tak, že váš úřad práce (v místě vašeho trvalého bydliště vás písemně vyzve, abyste si přišli vyzvednout novou kartu. Dopis se posílá obyčejnou poštou, může se tak snadno stát že někde zabloudí. Není ale potřeba mít obavy. O sociální dávky tím automaticky nepřijdete.

Pokud se nedostavíte v prvním termínu vyzvednout sKartu, bude vás úřad informovat ještě jednou a podruhé by se mělo jednat o doporučený dopis. Do této doby dostáváte sociální dávky tak, jak jste byli zvyklí.

Pokud ale nezareagujete na druhou výzvu, dosavadní výplata dávek se zastaví. Opět to ale neznamená, že byste o peníze přišli úplně. Ty jsou i nadále převáděny na nový účet spojený s Kartou. Pokud si tedy sKartu vyzvednete třeba až za dva měsíce, měli byste mít na kartě dávky za předchozí dva měsíce.