Online Shopping Payment Secure  - kreatikar / Pixabay

Kreditní karty a jejich druhy

Existuje mnoho druhů kreditních karet. Nabízí je bankovní i nebankovní instituce. Mohou být i tzv. co-brandové kreditní kartykteré jsou v souvislosti s nějakou institucí (Tesco kreditní karta).

Kreditní karty se dělí na:

  • klasické (kreditní karty bez úroku),
  • slevové (sleva při platbě u vybraných obchodníků),
  • zlatáplatinová (pro lidi s vyšším příjmem),
  • VIP (kreditní karta pro VIP klienty),
  • co-brandové kreditní karty (ve spolupráci s obchodníkem).

Parametry kreditní karet

Úrok

Vždy je uváděna roční úroková sazba. Tato sazba se může měnit na základě druhu kreditní karty. Pohybuje se od 19,99 % až po 29,99 % ročně. Na určitých VIP kreditních kartách pro VIP klienty může být úroková sazba mnohem nižší. Úroková sazba pro platby u obchodníků se pohybuje kolem 23,99 % ročně. Dávejte si pozor na výběry z bankomatu. Zde se totiž nevztahuje bezúročné období a částka je úročena ihned od provedení transakce (účtuje se i poplatek za výběr kreditní kartou z bankomatu). Úrok u výběru z bankomatu je většinou 29,99 % ročně.

Credit Card Cashless Payment - Elf-Moondance / Pixabay
Kreditní karty a jejich druhy

Poplatky

Kreditní karta existuje i bez poplatku. To může být podmíněno útratou určité měsíční částky (většinou 3 000 až 10 000 Kč). Klasické poplatky za kreditní kartu mohou být od 19 Kč až do 499 Kč měsíčně. Další poplatky mohou být za SMS informace o platbách kreditní kartou, za papírový výpis, za pojištění, za převod financí na běžný účet a také za výběr z bankomatu. Vždy se podrobně podívejte na ceník ke kreditní kartě.

Přečtěte si:  Najděte si bankomaty ve vašem městě

Bezúročné období

Pohybuje se od 45 až do 60 dní. V bezúročném období můžete vrátit peníze zpět bez navýšení. Vztahuje se na platby u obchodníků a někdy na některé typy převodu z kreditní karty na běžný účet. Pozor! Výběr z bankomatu je vždy úročen ihned od provedení transakce a nevztahuje se na něj bezúročné období!

Výhody

Kreditní karta může mít slevy u obchodníků při každém nákupu, případně slevy u vybraných obchodníků v rámci partnerů. Existuje i kreditní karta, kde máte slevy na faktury od O2 (dle měsíční utracené částky z kreditní karty) a také např. Tesco kreditní karta (zde získáváte Clubcard body navíc za platby i mimo obchody Tesco).  Můžete si také převádět finance na běžný účet, ale je potřeba se podívat na podmínky.

Kreditní karta je dobrý sluha a může hodně ušetřit. Jen je potřeba si vybrat tu nejlepší variantu.

Inspirace a zajímavosti