Jak postupovat u ztráty kreditní karty

Co dělat pokud vám někdo ukradne kreditní kartu? Nebojte se, vše se velmi rychle vyřeší! Ihned po zjištění ztráty kreditní karty zavolejte do své banky a nahlaste odcizení karty! Každá banka má svou non stop linku, kde operátorovi vysvětlíte, co se stalo, ať už se ztratila karta v České republice nebo v zahraničí. Operátor se vás zeptá na údaje, které pomohou k vaší identifikaci, může se zeptat také na bezpečnostní otázky, které jste si vybírali při zřizování účtu. Banka ihned poté zablokuje kartu prosti všem elektronickým platbám. Zavolejte ihned, jinak hrozí zneužití karty. Číslo najdete na internetu, je dobré ho mít uložené v telefonu.

Cena hovoru v České republice je zdarma, ze zahraničí bývá zpoplatněna. Poté musíte zajít na pobočku banky i osobně, odcizení karty také nahlaste na místní policejní stanici.

Novou kartu dostanete během několika dní, pokud jste však mimo území České republiky, žádáte o zřízení nouzové karty, tato služba je ovšem velmi drahá. Pokud jste na dovolené, nedoporučujeme, protože náklady jsou opravdu vysoké – až několik tisíc korun. Pokud si požádáte o nouzovou kartu, bude vám zaslána během několika dní do zahraničí, není však určena k výběrům z bankomatu, její platnost je zpravidla dva měsíce.

Přečtěte si:  Kreditní karta pro studenty od ČSOB

Kdo nese odpovědnost za zneužití karty?

Odpovědnost nese instituce, která kartu vydala. Do okamžiku nahlášení ztráty nebo odcizení karty má zodpovědnost majitel karty, to až do výše 150 eur. Pokud se prokáže majiteli karty tzv. hrubá nedbalost (např. pin v obalu na kartu), nese celou odpovědnost za škody majitel karty.

Kreditní karta
falco / Pixabay