Jak na placení s kartou v zahraničí

Jak na placení s kartou v zahraničí? Nemusíte mít obavy. Zaplatit s kartou v zahraničí je stejně snadné jako v ČR.
Jak na placení s kartou v zahraničí? Nemusíte mít obavy. Zaplatit s kartou v zahraničí je stejně snadné jako v ČR.

Letní prázdniny jsou obdobím, kdy celá řada Čechů vyráží s rodinou nebo s kamarády na dovolenou do zahraničí. Pro řadu lidí se jedná o jediné období v roce, kdy se podívají za hranice naší republiky. Celá řada lidí pak nemá mnoho zkušeností s tím, jak používat platební kartu v zahraničí. Jak je to s placením v zahraničních obchodech, kolik vás bude stát výběr z bankomatu v zahraničí nebo jak funguje cestovní pojištění k vaší bankovní kartě? Pokusíme se vám poradit jak na to.

Platební karta a cestovní pojištění

Většina bankovních platebních karet (ať už debetních nebo kreditních) nabízí nějakou formu cestovního pojištění. Většinou je ale nutné si toto cestovní pojištění před cestou do zahraničí „aktivovat“. Někde je potřeba zavolat na infolinku, jinde je požadováno, aby alespoň část ceny zájezdu byla uhrazena kreditní kartou. Výhodou cestovního pojištění s platební kartou může být i to, že se většinou automaticky vztahuje i na další členy rodiny. Nevýhodou je pak ale to, že cestovní pojištění poskytované s platební kartou mývá obvykle poměrně nízké limity pro pojistné plnění nebo nepokrývá všechna rizika. Pokud cestujete do nějaké exotické země, je asi lepší zvážit speciální pojištění než se spoléhat jen na kartu.

Placení s kartou v zahraničí

Při placení s kartou v zahraničí byste neměli mít žádný problém. I když váš účet v bance je vedený jen v českých korunách, s kartou můžete platit kdekoliv. Při platbě v obchodu nebo při výběru z bankomatu se částka přepočítá podle kurzu vaší banky a vám se z účtu strhnou peníze převedené na koruny.

Přečtěte si:  Jak používat platební kartu bezpečně

Kurz, podle kterého se přepočítávají peníze, si každá banka stanovuje sama. Výhodou ale je, že tento kurz je zpravidla i o něco málo výhodnější než ten, který nabízí směnárny.

Výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí

Výběr peněz v hotovosti z bankomatu v zahraničí také není žádný problém, Podobně jako při placení v obchodě, stačí jen najít bankomat označený logem vaší karty a zadat částku. I v jiných zemích mají bankomaty obvykle možnost navolit nějaký jiný jazyk (na češtinu sice nenarazíte, ale minimálně je k dispozici angličtina, němčina nebo francouzština).

Při výběru peněz z bankomatu v zahraničí si jenom musíte dát pozor na poplatky. Některé banky (resp. u některých platebních karet) mají nastaveny i poměrně vysoké poplatky za výběr z bankomatu. Často se platí i 100 Kč + navíc ještě 1% z vybrané částky. Je tedy dobré si ještě před cestou zjistit, kolik vás u vaší banky bude výběr stát.

Co dělat při ztrátě nebo krádeži karty?

Pokud vám v zahraničí vaši kartu ukradnou nebo pokud ji ztratíte, měli byste neprodleně kontaktovat banku. Jednak tím zabráníte zneužití vaší karty a dále pak banky často nabízí v takové situaci pomoc. Můžete to být třeba vydání náhradní karty nebo poskytnutí hotovosti