Co potřebujete vědět o RPSN?

Na smlouvách o půjčkách a úvěrech bank a nebankovních společností se setkáte s mnohými pojmy a zkratkami. RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Jedná se o číslo, umožňující spotřebiteli lepší vyhodnocení výhod nebo nevýhod poskytované půjčky (úvěru). RPSN znamená procentuální podíl z dlužné částky, jakou zaplatí spotřebitel během jednoho roku v závislosti na pravidelných splátkách, správě a jinými výdaji souvisejícími s čerpáním půjčky, hypotéky nebo úvěru.

U půjčky do 5000 Kč platí částečné omezení povinnosti pro RPSN a nemusí se uvádět. Stejně tak se nemusí uvádět RPSN u půjček vyšších než 1 880 000 Kč a u hypoték. Můžete se setkat i s dalšími výjimkami. Od ledna 2002 obecně platí, že poskytovatelé spotřebitelského úvěru v naší republice musí ze zákona povinně uvádět u své nabídky půjček i RPSN. Jestliže poskytovatel tento údaj neuvádí, řídí se poskytnutá půjčka úrokem diskontní sazbou ČNB.

K čemu slouží RPSN

Vezměte si například účel RPSN u půjčky 100000 Kč. Při uzavírání půjčky se většinou špatně porovnávají nabídky jednotlivých poskytovatelů jenom podle roční úrokové míry. S půjčkou souvisí i další platby, kam náleží poplatky za uzavření smlouvy a další administrativní poplatky, poplatky za správu úvěru, za vedení účtu, za převody peněžních prostředků i první navýšená splátka, odkupní cena předmětu při leasingu i pojištění schopnosti splácet atd.

Přečtěte si:  Jak používat platební kartu bezpečně

Údaj prostě zahrnuje všechny platby během jednoho roku a tím je možné se orientovat v rozdílných nabídkách společností, které poskytují půjčky.

RPSN – roční procentní sazba nákladů vám dokáže ukázat výhodnosti vybrané půjčky. Snadno zjistíte, zda vás půjčené peníze vyjdou draze nebo levně oproti jiným nabídkám. Výpočet RPSN je možné provádět online díky RPSN kalkulačce. Výhodnost úvěru zjistíte i v kombinaci s koeficientem navýšení.

RPSN
geralt / Pixabay