10 miliónů platebních karet

V ČR už mají lidé 10 miliónů platebních karet (debetní i kreditní). Průměrný nákup je za 1149 Kč, průměrný výběr z bankomatu 4201 Kč.
V ČR už mají lidé 10 miliónů platebních karet (debetní i kreditní). Průměrný nákup je za 1149 Kč, průměrný výběr z bankomatu 4201 Kč.

Podle nedávno vydaných statistik, je počet platebních karet v ČR (součet debetní i kreditní karty) již více než 10 miliónů. V praxi by to znamenalo, že v podstatě každý obyvatel ČR má nějakou platební nebo kreditní kartu a to včetně nemluvňat a důchodců. Vzhledem k tomu, že ale mnoho lidí má v peněžence více než jednu kartu, podíl těch kdo zatím žádnou nemají, bude přece jen vyšší.

Kolik stojí průměrný nákup placený kartou?

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK) stojí průměrný nákup placený kreditní nebo debetní kartou 1149 Kč. Průměrný výběr hotovosti z bankomatu pak dělá částku něco málo přes 4 tisíce korun (konkrétně 4201 Kč).

Za celý rok tak lidé s kartami udělají asi 69 miliónu transakcí. Tedy každý držitel karty použije svoji bankovní kartu průměrně 6,9x za rok. Celková utracená částka za stejné období pak dělá asi 80 miliard korun.

S platební kartou se v současné době platit na 70 427 místech. V tom je zahrnuto i 3376 internetových obchodů (nebo jiných služeb), které akceptují online platby za zboží a služby přes internet.

Cash back se moc nevyužívá

Zatímco za celý rok se uskuteční téměř 70 miliónů transakcí platební kartou, na službu Cash back připadá jen zanedbatelné procento. V prvním čtvrtletí byl počet transakcí typu Cash back jen 106 tisíc. Ve srovnání s předchozím rokem je to sice nárůst o 41%, ale v celkovém objemu se jedná o zanedbatelný počet transakcí. Důvodem je mimo jiné i to, že Cash back nabízí pouze 6000 obchodů, tedy necelých 10% ze všech, které nabízí platby kartou.

Přečtěte si:  Kreditní karta LBBW Bank
Se službou Cash Back můžete vybrat peníze v hotovosti i při placení za nákup v obchodě.
Se službou Cash Back můžete vybrat peníze v hotovosti i při placení za nákup v obchodě.

Pozn.: Co je to Cash Back? Jedná se o službu, kdy v obchodě zaplatíte za nákup v hodnotě 300 Kč třeba 1000 Kč. A zbylý rozdíl (tj. 700 Kč) vám pokladní vyplatí v hotovosti. Například u České spořitelny za Cash Back platíte poplatek 6Kč, výběr hotovosti tímto způsobem vás tak vyjde výhodněji než jít si pro peníze do bankomatu a navíc ušetříte i trochu času. Službu Cash Back nabízí především velké obchodní řetězce typu supermarkety nebo hypermarkety.

Je oblíbenější VISA nebo MasterCard

Asi nejznámější bankovní karty mají v ČR logo VISA nebo MasterCard. Která z nich je oblíbenější? Pokud bychom to hodnotili pouze podle počtu vydaných karet tak by se jednalo o jasné vítězství VISA:

  • VISA karty = 3 488 152
  • MasterCard = 2 673 697
  • Maestro = 1 099 315
  • VISA Electron = 277 633
  • MasterCard Electron = 262 526
  • Diners Club = 10 008