Potřebuju kreditní kartu? K čemu mi vlastně bude?

Slyšeli jste o kreditních kartách? Chcete o nich vědět o něco více? Pak si přečtěte následující slova.

Co si představit pod slovem kreditní karta?

Kreditní karta, je platební karta, kde se nenachází peníze z vašeho běžného účtu. Ale peníze, které si půjčujete měsíčně od banky. Můžete čerpat peníze dle svého uvážení a pak je splatit. Pokud peníze splatíte do konce bezúročného období, tak si je půjčujete od banky zdarma.

Výhody kreditních karet

Kreditní karta má mnohé výhody. Může sloužit jako rezerva rodinného finančního rozpočtu. Také při neobvyklých a neočekávaných výdajích je kreditní karta nejvýhodnější půjčka. Kartu navíc použijete i v zahraničí, a to s výhodným kurzem, lepším než při hotovostní platbě. Pokud nejste schopni půjčené peníze splatit najednou, je snadné si rozložit splácení půjčky do několika měsíců. Získáte bonusy za používání karty. Výhodou je také možnost se pojistit proti neschopnosti splácení úvěru, například z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazů či smrti. Nepotřebujete ani účet v žádné bance.

Kde si zařídit kreditní kartu?

Kreditní karty nabízí spousta bank na trhu. Díky rozšířenosti kreditních karet, naleznete velice zajímavé nabídky tohoto produktu určeného přímo pro vás. Veškeré informace naleznete na internetu. Pokud si nebudete jisti všemi podmínkami, navštivte pobočku banky a nebojte se zeptat na všechny nejasnosti. Podrobné srovnání jednotlivých kreditních karet naleznete zde.

Potřebuji kreditní kartu?

Republica / Pixabay

Kreditní karta aneb co je to?

Lidé si často pletou rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Co je to kreditní karta?

Co je kreditní karta?

Často v obchodě říkáme, budeme platit kreditkou, máme však opravdu kreditní kartu? Většinou si lidem vžil tento název pro jakoukoliv platební kartu. Máme však dva druhy platebních karet: debetní a kreditní. Debetní karta, je platební karta od běžného bankovního účtu, kde disponujeme s penězi z našeho účtu. Kreditní karta naopak obsahuje úvěr, který její držitel může postupně splácet a čerpat, nejsou to tedy opravdu naše reálné peníze, pouze půjčené, které musíme později splatit. Vydání kreditní karty je většinou zdarma, používání se však už platí, platí se také za správu úvěru, transakce kartou nebo překročení úvěru. Malou nevýhodou také je, že výběr z bankomatů je často velmi draze zpoplatněn.

Jaké jsou výhody kreditní karty?

Výhodou kreditní karty je zajisté to, že můžeme využít čerpání peněz i v době, kdy je nemáme. Také pokud vypůjčené peníze splatíme v tzv. bezúročném období, je půjčka výhodná, také eliminuje směnu valut, jsou tedy dobré i pro platbu v zahraničí. Pokud nemůžete splatit vypůjčenou částku najednou, rozpočtete si ji na více měsíců. Máte vždy finanční rezervu pro rodinný rozpočet. Nepotřebujete ani účet v bance. Můžete se pojistit i proti neschopnosti splácet. Kreditní společnosti také nabízejí věrnostní programy při používání kreditní karty.

Kreditní karta? K čemu mi bude?

falco / Pixabay

Jak postupovat u ztráty kreditní karty

Co dělat pokud vám někdo ukradne kreditní kartu? Nebojte se, vše se velmi rychle vyřeší! Ihned po zjištění ztráty kreditní karty zavolejte do své banky a nahlaste odcizení karty! Každá banka má svou non stop linku, kde operátorovi vysvětlíte, co se stalo, ať už se ztratila karta v České republice nebo v zahraničí. Operátor se vás zeptá na údaje, které pomohou k vaší identifikaci, může se zeptat také na bezpečnostní otázky, které jste si vybírali při zřizování účtu. Banka ihned poté zablokuje kartu prosti všem elektronickým platbám. Zavolejte ihned, jinak hrozí zneužití karty. Číslo najdete na internetu, je dobré ho mít uložené v telefonu.

Cena hovoru v České republice je zdarma, ze zahraničí bývá zpoplatněna. Poté musíte zajít na pobočku banky i osobně, odcizení karty také nahlaste na místní policejní stanici.

Novou kartu dostanete během několika dní, pokud jste však mimo území České republiky, žádáte o zřízení nouzové karty, tato služba je ovšem velmi drahá. Pokud jste na dovolené, nedoporučujeme, protože náklady jsou opravdu vysoké – až několik tisíc korun. Pokud si požádáte o nouzovou kartu, bude vám zaslána během několika dní do zahraničí, není však určena k výběrům z bankomatu, její platnost je zpravidla dva měsíce.

Kdo nese odpovědnost za zneužití karty?

Odpovědnost nese instituce, která kartu vydala. Do okamžiku nahlášení ztráty nebo odcizení karty má zodpovědnost majitel karty, to až do výše 150 eur. Pokud se prokáže majiteli karty tzv. hrubá nedbalost (např. pin v obalu na kartu), nese celou odpovědnost za škody majitel karty.

Kreditní karta

falco / Pixabay

Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou?

Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?

Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?

Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou, nebo je lepší vybrat hotovost a tu si vyměnit na místní měnu a platit raději v hotovosti? Pokud se letos v létě chystáte někam k moři nebo na jinou zahraniční dovolenou, možná by vás mohlo zajímat, jestli si raději di kufru zabalit svoji platební (nebo kreditní) kartu nebo jestli bude výhodnější vzít si peníze v hotovosti a kartu si nechat jenom jako rezervu.

Co je výhodnější, karta nebo hotovost?

Odpověď na takovou otázku není úplně jednoduchá, Není totiž možné jednoznačně říci, jestli je lepší karta nebo hotovost. Níže máte ale několik důvodů, podle kterých se můžete sami rozhodnout.

Platba kartou a výběr z bankomatu

Platba kartou nebo výběr z bankomatu není zadarmo. Při placení kartou v zahraniční sice téměř nikdy neplatíte žádné poplatky, ale u některých obchodníků můžete narazit nato, že nabízí slevu (často i 2 – 5%) za platbu v hotovosti. Naopak za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatíte poplatek téměř vždy. Výběr z bankomatu v zahraniční navíc bývá podstatně dražší, než jak tomu jste zvyklý u domácích bankomatů. Cena je obvykle minimálně 100 Kč + 1-2% z vybrané částky.

Devizový a valutový kurz při platbách v zahraničí

Při placení kartou (nebo výběru z bankomatu) banka (nebo vydavatel vaší karty) automaticky převede peníze na vaší kartě na místní měnu podle aktuálně platného kurzu. Pro výběr z bankomatu (peníze v hotovosti) se zpravidla aplikuje valutový kurz a při placení v obchodech (bezhotovostní transakce) se většinou aplikuje devizový kurz.

Když si půjdete před dovolenou vyměnit peníze do směnárny, budete je měnit podle valutového kurzu.

Devizový kurz by měl být teoreticky výhodnější. Takže při placení kartou v zahraniční by se vám měli peníze převést na místní měnu za výhodnějších podmínek, než když si před cestou ve směnárně vyměníte hotovost. Nemusí to ale platit vždy. Kurzy a podmínky pro placení si různé banky stanovují různě. Některé banky pak nabízí i poměrně hodně nevýhodné kurzy ve srovnání s některými směnárnami.

Karta nebo hotovost?

Obecně je možné říci, že platí následující pravidlo. Pokud máte nějakou standartní platební (nebo kreditní) kartu, pak při cestě do zahraničí je určitě výhodnější platit všechny výdaje kartou. Současně byste si ale před cestou měli vyměnit nějakou menší částku v hotovosti na pokrytí drobných výdajů. Vybírat peníze v hotovosti až v zahraničí je asi nejméně výhodná varianta.

Chytrá kreditní karta České spořitelny

S Chytrou kreditní kartou České spořitelny máte k dispozici velké množství zajímavých výhod. Můžete získat slevy až 30% na vaše nákupy, máte nárok na odměny z bonusového programu nebo dostáváte odměny za platy uskutečněné vaší kreditní kartou. Chytrá kreditní karta ČS vám garantuje nejnižší ceny, pokud někde máte možnost koupit výrobek levněji, rozdíl se vám vrátí zpět, Můžete s ní platit v obchodech, na internetu nebo vybírat z bankomatu. U karty si můžete dohodnout úvěr až půl miliónu korun.

Co vám nabízí Chytrá kreditní karta od České spořitelny

Chytrá karta od České spořitelny je běžná MasterCard standart, K ní můžete od banky dostat limit od 5000 korun do 500000 Kč. To, jaký úvěrový limit vám bude bankou nabídnut, závisí především na vašich příjmech.

U karty máte bezúročnou dobu až 55 dní, během které se vám vybrané peníze neúročí. Pozor jen na to že bezúročná doba neznamená 55 dní od zaplacení. Bezúročné období se zpravidla začíná počítat od prvního dne v měsíci. Je to tedy maximální možná doba a pro většinu nákupů budete mít bezúročné období o něco kratší.

Peníze, které včas nesplatíte (u karty si můžete nastavit i automatické inkaso z vašeho běžného účtu) se úročí úrokovou sazbou 19,08%. Pokud jste si ale vybrali nějaké peníze z bankomatu, pak nemáte výhodu 55 dní bez úroku. Při výběru hotovosti se ihned aplikuje úrok, který je navíc vyšší než pro běžné platby. Konkrétně se jedná o 23,88%.

Poplatky u Chytré karty od ČS

Vydání karty a první rok jejího používání by měl být zdarma. Za běžné používání pak platíte poplatky až 1267 Kč ročně. Pokud ale budete mít na kartě minimální obrat 36000 Kč (a to včetně výběrů v hotovosti), pak máte kartu i bez poplatku.

Za výběr za bankomatu platíte na kreditní kartu poměrně nízký poplatek 6Kč (z bankomatů ČS), u jiných vás to přijde na 40 Kč a v zahraničí až na 125 Kč.

Výhody a bonusy chytré karty

S kartou máte automatickou garanci nejnižší ceny. Koupené zboží, které jste zaplatili touto kartou, navíc máte i pojištěno proti zničení či krádeži. Tati garance a pojištění vás nic nestojí.

Volitelně si pak můžete vybrat i další doplňkové služby jako třeba slevy v programu Sphere card, prodlužení záruky až o jeden rok, nebo můžete sbírat odměnu do Penzijního fondu u České spořitelny, Můžete mít také kartu zdarma (bez poplatku) nebo si nechat posílat SMS s informacemi o provedených transakcích nebo o aktuálním zůstatku na vaší kartě.
[ads-middle]

Kreditní karta Česká spořitelna
Vydavatel karty Česká spořitelna, a.s.
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Chytrá karta České spořitelny
Druh kreditní karty MasterCard Standard
Základní parametry
Minimální limit karty 5000 Kč
Maximální limit karty 500000 Kč
Počet dní bez úroků 55
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 19,08%
Úrok pro výběry hotovosti 23,88%
Zvýhodněný úrok 9,9%
Podmínky zvýhodnění Při čerpání částky formou služby „Převod karty k nám“ po dobu 6 měsíců od provedení operace
Poplatky
Roční poplatek za kartu 199 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 199 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 200 Kč
Vedení karty – roční poplatek 228 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku 36 000 Kč (včetně výběrů hotovosti)
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 427 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 1267 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat 1
Cena dodatkové karty 199 Kč
Výpisy
Poštou 9,5 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 3,2%
Minimální výše měsíční splátky neposkytuje se
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 6 Kč
Výběr z cizího bankomatu 40 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 6-125 Kč
Cashback 6 Kč
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Deviza-prodej podle kurzu České spořitelny v den zúčtování
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ano
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby 0%
Minimální sleva za platby 0%
Bonusové body za platby kartou ano
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ano
Další informace
Podmínky vydání karty Minimální příjem 8000 Kč měsíčně, občan ČR nebo povolení k pobytu
Pojištění V ceně je pojištění zboží proti zničení či krádeži, garance nejnižší ceny a věrnostní Bonus program. Volitelné pojištění schopnosti splácet, pojištění proti zneužití.
Další služby Volitelné: program Sphere, prodloužená záruka, odměna do penzijního fondu ČS, zvýhodněný Bonus program, používání karty zdarma, zůstatková SMS, splátkové prázdniny
Poznámky Sbíráte body v rámci věrnostního programu Bonus program České spořitelny. Více informací o Chytré kartě najdete přímo na webu Chytré karty.
Vlastní obrázek na kartě ne

Nákupy na splátky: Era splátková karta

Zvažujete nákup nějaké dražšího zboží na splátky? Pak by vás mohla zajímat splátková platební karta od Poštovní spořitelny. Splátková karta ERA vám poskytne rychlou půjčku do 30000 Kč, s výhodnými splátkami, které si můžete rozložit až na 20 měsíců. Půjčku od Poštovní spořitelny pak můžete využívat opakovaně. Stačí, když budete platit pravidelně měsíční splátky a neustále budete mít na vší kartě k dispozici peníze na další nákupy nebo jiné výdaje.

Nákupy na splátky do Poštovní spořitelny

Splátkovou platební kartu ERA vydává poštovní spořitelna všem, kdo chtějí výhodné nákupy na splátky. Tato karta ERA není klasická kreditní karta. Nenabízí tak příliš vysoký úvěr nebo bezúročné období. Pokud si koupíte něco na splátky, s platební kartou ERA, můžete čerpat půjčku od 5000 Kč do 30000 Kč. Půjčené peníze se úročí sazbou ve výši 23% (roční úroková sazba).

S platební kartou ERA ale nemusíte jen platit za nákupy v obchodech. Peníze si můžete jít vybrat v hotovosti do některého bankomatu nebo s touto ERA kartou můžete převádět peníze i bezhotovostně na jiné bankovní účty. Kartu tak můžete velmi snadno použít i k zaplacení složenek nebo jiných účtů.

Poplatky u splátkové karty ERA

Vydání této karty je zdarma. Za používání karty také neplatíte žádné poplatky. Kartu tak můžete mít uschovanou v peněžence, nic vás to nestojí, až budete potřebovat koupit něco dražšího nebo zaplatit nějaké výdaje, na které nemáte dost peněz, můžete ji velmi snadno použít. Neustále tak máte k dispozici finanční rezervu bez nutnosti žádat o půjčku.

Za výběr za bankomatu zaplatíte minimálně 25 Kč (+ 1% z vybrané částky u bankomatů Poštovní spořitelny nebo i z jiných bankomatů v ČR). Z bankomatů v zahraniční vás výběr peněz bude stát minimálně 80 Kč (+ 1 procento z vybrané částky).

Pokud kartu ztratíte nebo pokud ji necháte zablokovat třeba z důvodu jejího odcizení, vystavení nové karty a odblokování vás u Poštovní spořitelny vyjde na 250 Kč.

Slevy a výhody splátkové karty ERA

Pro získání ERA karty si nemusíte vyřizovat bankovní účet u Poštovní spořitelny. ERA kartu můžete získat každý i bez účtu. Neplatíte žádné poplatky za kartu a tak nebude zatěžovat váš rozpočet, pokud ji nebudete používat.

Pokud natankujete pohonné hmoty u čerpacích stanic ČEPRO Euro Oil, máte automaticky slevu 0,40 Kč/ litr za každé tankování které zaplatíte touto kartou.
[ads-middle]

Kreditní karta Poštovní spořitelna
Vydavatel karty Poštovní spořitelna (ČSOB, a. s.)
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Era splátková karta
Druh kreditní karty MasterCard Unembossed
Základní parametry
Minimální limit karty 5000 Kč
Maximální limit karty 30000 Kč
Počet dní bez úroků 0
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ano
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 23%
Úrok pro výběry hotovosti 23%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 0 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 0 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 250 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku neposkytuje se
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 0 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 0 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat neposkytuje se
Cena dodatkové karty neposkytuje se
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 5%
Minimální výše měsíční splátky 400 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 25 Kč + 1 % z částky
Výběr z cizího bankomatu 25 Kč + 1 %
Výběr z bankomatu v zahraničí 80 Kč + 1 %
Cashback 0 Kč
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí ČSOB deviza-prodej v den zaúčtování transakce
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ano
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Věk 18 let, potvrzení o výši přijmu není nutné, pokud je vám pravidelný měsíční příjem zasílán po dobu alespoň 3 měsíců na Váš osobní účet Poštovní spořitelny či ČSOB
Pojištění
Další služby Možnost změny PIN, hotovost lze s touto kartou vybírat i na každé poště.
Poznámky
Vlastní obrázek na kartě ne

Kreditní karta Premia od Home Credit

Kreditní Premia Karta od nebankovní společnosti Home Credit vám umožní ušetřit 10% ze všech vašich nákupů. Můžete tak s kreditní kartou od Home Credit platit za všechny vaše běžné nákupy a výdaje a přitom šetřit 10%. Jak je to možné? Při nákupech s kreditní kartou Premia od Home Credit v partnerské síti Prima obchodů máte z každého nákupu 11% zpátky v podobně prémiových bodů (u ostatních obchodníků, kde je možné platit kartou MasterCard máte 1%). Za každý 100 prémiových bodů pak máte nárok na jednu poukázku v hodnotě 100 Kč, se kterou pak můžete platit za další nákupy.

Slevová kreditní karta Premia od Home Credit

Tuto kreditní karta Premia vydává nebankovní společnost Home Credit prostřednictvím partnerských bank PPF Banka nebo Raiffeisenbank. Úvěrový limit na této kartě může být od 10000 Kč až do 100000 Kč.

U této kreditní karty máte také bez úrokové období 51 dní. Pokud tedy s kartou zaplatíte nějaké nákupy nebo jiné výdaje a utracené peníze zase společnosti Home Credit splatíte do 51 dní, neplatíte žádné úroky a máte tak vlastně bezúročnou půjčku zdarma.

S kartou můžete také vybírat peníze z bankomatu. Tady už ale nemáte výhodu bezúročného období, peníze vybrané z bankomatu se ihned úročí úrokem ve výši 26,28%. Za výběr z bankomatu navíc platíte poplatek ve výši 1% z částky, kterou jste si vybrali (min 85 Kč, maximálně 100 Kč).

Kreditní kartu Premia nabízí společnost Home Credit svým stávajícím klientům. Pokud tedy využíváte nějakou půjčku, úvěr nebo třeba nákupy na splátky od této nebankovní společnosti, můžete i vy získat tuto prémiovou kreditní kartu.

Další podmínky a informace

Peníze utracení touto kartou můžete splatit buď jednorázovou platbou (pokud tak učiníte do 51 dní, neplatíte žádné úroky ani žádné další poplatky), nebo si splácení můžete rozložit na delší dobu. Minimální požadovaná splátka je 4% z vyčerpané částky, můžete tedy vaši útratu splácet až 25 měsíců (tj. více než dva roky).

K této kreditní kartě navíc můžete mít výhodné pojištění – proti neschopnosti splácet, pojištění proti zneužití nebo i další výhodná pojištění.

Kartu pak můžete používat pro nákupy na internetu, nebo s ní platit ve všech obchodech kde přijímají karty MasterCard. Pokud budete nakupovat u obchodů z partnerské sítě Premia, máte nárok na slevy až 11%.
[ads-middle]

Kreditní karta Home Credit
Vydavatel karty Home Credit a.s.
Typ společnosti nebankovní společnost
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Premia Karta Home Credit
Druh kreditní karty MasterCard Unembossed
Základní parametry
Minimální limit karty 10000 Kč
Maximální limit karty 100000 Kč
Počet dní bez úroků 51
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 26,28%
Úrok pro výběry hotovosti 26,28%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 0 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 0 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 180 Kč
Vedení karty – roční poplatek 588 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku 36 000 Kč ročně
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 588 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 588 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat neposkytuje se
Cena dodatkové karty neposkytuje se
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 4%
Minimální výše měsíční splátky 400 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ne
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ne
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu nemá vlastní bankomaty
Výběr z cizího bankomatu 1 % min. 85 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 1 % min. 100 Kč
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Kurz deviza-prodej PPF banky platný v den zúčtování.
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ano
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby 1%
Minimální sleva za platby 10%
Bonusové body za platby kartou ano
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ano
Další informace
Podmínky vydání karty Pouze pro stávající klienty Home Credit, kterým byla karta nabídnuta. Platný občanský průkaz ČR, druhý doklad, věk nad 18 let, stálý zdroj příjmu.
Pojištění Volitelně pojištění schopnosti splácet, pojištění výdajů a pojištění zneužití karty
Další služby
Poznámky Slevy u obchodníků v rámci věrnostního programu Premia. K uplatnění poukázky si najděte seznam obchodníků, kteří ji akceptují.
Vlastní obrázek na kartě ne