Jak vybrat kreditní kartu co nejrychleji

Jak vybrat kreditní kartu co nejrychleji

Kreditní karty, které umožňují pohodlné nákupy i v době, kdy zrovna nemáte dostatek peněz na účtě, jsou velmi oblíbené a nabízejí je zejména velké banky. Hodně lidí je zaměňuje s klasickými debetními kartami, jež jsou mnohem rozšířenější, nicméně je mezi nimi zásadní rozdíl. Zatímco debetní karta umožňuje platit pouze tehdy, pokud máte na účtě peníze, u kreditní karty můžete nakupovat „na dluh“ a peníze poté splácet.

Kreditní karty nenabízejí pouze banky

Většinu kreditních karet u nás vydávají především velké bankovní ústavy, jako je Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB nebo Raiffeisenbank. Kromě nich si ale kreditní karty  můžete sjednat i u některých nebankovních společností – patří mezi ně např. Home Credit nebo Cetelem. Rozdíl spočívá mimo jiné v dostupnosti produktu – na rozdíl od banky je můžete získat i se záznamem v registru dlužníků. Naopak nevýhodou jsou vyšší úrokové sazby.

Některé srovnávače půjček se zbývají i kreditkami

Vybrat si tu správnou kreditní kartu můžete i prostřednictvím oblíbených internetových srovnávacích portálů. Některé z nich se nevěnují pouze klasickým spotřebitelským půjčkám, ale mají i samostatnou kategorii, určenou právě pro kreditní karty. Příkladem je např. nezávislý finanční server CoolPůjčky.cz, který přináší i podrobné recenze jednotlivých kreditek. S pomocí těchto webů si můžete kreditní kartu vybrat skutečně rychle.

Které nebankovní kreditní karty patří k nejlepším?

Nebankovní kreditní karty nejsou až tak známé, ale pro mnoho lidí, jenž nemohou získat kartu od banky, mohou být dobrou volbou. Z hlediska výše úrokových sazeb patří k těm nejvýhodnějším kreditní karta Tesco Clubcard Premium – je zajímavá hlavně pro ty, kteří často nakupují v Tescu, ale nejen pro ně. Přináší přijatelné úrokové sazby, možnost nakupování jak v běžných obchodech, tak i na internetu, nízké měsíční splátky a další výhody a benefity.

Předplacená karta je zajímavou alternativou

Relativně novým produktem na českém finančním trhu jsou předplacené platební karty. Ty sice nemají s kreditními kartami nic společného a jsou spíše alternativou vůči debetním kartám, každopádně ale zaznamenaly velký ohlas. Jsou totiž výborným řešením pro spoustu lidí – díky jejich anonymitě je mohou využívat lidé s exekucí, umožňují naprosto bezpečné platby přes internet, skvěle se hodí jako dárek k jakékoli příležitosti a používat je mohou i děti, kteří se tak naučí lépe hospodařit s penězi a rodiče jim na kartu mohou posílat kapesné.

Platební kartu může získat každý – jde jen o to, vybrat si tu správnou

Některou z platebních karet (kreditní, debetní, předplacená) může získat skoro každý. Nejpřísnější podmínky platí u bankovních kreditních karet, na debetní už dosáhne velká většina lidí a předplacenou si může pořídit kdokoliv, včetně osob mladších 18 let. Rozhodně se ale nevyplatí vybírat kartu příliš zbrkle – raději si předem porovnejte jednotlivé nabídky a teprve pak se v klidu rozhodněte pro tu, která bude vašim potřebám nejvíce vyhovovat

Kreditní karta může být dobrý pomocník, ale také může uškodit

Ještě předtím, než si o svoji novou kreditní kartu zažádáte, pořádně si rozmyslete, zda ji opravdu potřebujete a zda ji dokážete řádně splácet. V opačném případě se vám totiž může hodně prodražit a můžete se zbytečně dostat do nepříjemných dluhů. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem nebo finančním poradcem, případně si pročtěte články a recenze na nezávislých srovnávacích webech.

Potřebuju kreditní kartu? K čemu mi vlastně bude?

Slyšeli jste o kreditních kartách? Chcete o nich vědět o něco více? Pak si přečtěte následující slova.

Co si představit pod slovem kreditní karta?

Kreditní karta, je platební karta, kde se nenachází peníze z vašeho běžného účtu. Ale peníze, které si půjčujete měsíčně od banky. Můžete čerpat peníze dle svého uvážení a pak je splatit. Pokud peníze splatíte do konce bezúročného období, tak si je půjčujete od banky zdarma.

Výhody kreditních karet

Kreditní karta má mnohé výhody. Může sloužit jako rezerva rodinného finančního rozpočtu. Také při neobvyklých a neočekávaných výdajích je kreditní karta nejvýhodnější půjčka. Kartu navíc použijete i v zahraničí, a to s výhodným kurzem, lepším než při hotovostní platbě. Pokud nejste schopni půjčené peníze splatit najednou, je snadné si rozložit splácení půjčky do několika měsíců. Získáte bonusy za používání karty. Výhodou je také možnost se pojistit proti neschopnosti splácení úvěru, například z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazů či smrti. Nepotřebujete ani účet v žádné bance.

Kde si zařídit kreditní kartu?

Kreditní karty nabízí spousta bank na trhu. Díky rozšířenosti kreditních karet, naleznete velice zajímavé nabídky tohoto produktu určeného přímo pro vás. Veškeré informace naleznete na internetu. Pokud si nebudete jisti všemi podmínkami, navštivte pobočku banky a nebojte se zeptat na všechny nejasnosti. Podrobné srovnání jednotlivých kreditních karet naleznete zde.

Potřebuji kreditní kartu?

Republica / Pixabay

Kreditní karta aneb co je to?

Lidé si často pletou rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Co je to kreditní karta?

Co je kreditní karta?

Často v obchodě říkáme, budeme platit kreditkou, máme však opravdu kreditní kartu? Většinou si lidem vžil tento název pro jakoukoliv platební kartu. Máme však dva druhy platebních karet: debetní a kreditní. Debetní karta, je platební karta od běžného bankovního účtu, kde disponujeme s penězi z našeho účtu. Kreditní karta naopak obsahuje úvěr, který její držitel může postupně splácet a čerpat, nejsou to tedy opravdu naše reálné peníze, pouze půjčené, které musíme později splatit. Vydání kreditní karty je většinou zdarma, používání se však už platí, platí se také za správu úvěru, transakce kartou nebo překročení úvěru. Malou nevýhodou také je, že výběr z bankomatů je často velmi draze zpoplatněn.

Jaké jsou výhody kreditní karty?

Výhodou kreditní karty je zajisté to, že můžeme využít čerpání peněz i v době, kdy je nemáme. Také pokud vypůjčené peníze splatíme v tzv. bezúročném období, je půjčka výhodná, také eliminuje směnu valut, jsou tedy dobré i pro platbu v zahraničí. Pokud nemůžete splatit vypůjčenou částku najednou, rozpočtete si ji na více měsíců. Máte vždy finanční rezervu pro rodinný rozpočet. Nepotřebujete ani účet v bance. Můžete se pojistit i proti neschopnosti splácet. Kreditní společnosti také nabízejí věrnostní programy při používání kreditní karty.

Kreditní karta? K čemu mi bude?

falco / Pixabay

Jak postupovat u ztráty kreditní karty

Co dělat pokud vám někdo ukradne kreditní kartu? Nebojte se, vše se velmi rychle vyřeší! Ihned po zjištění ztráty kreditní karty zavolejte do své banky a nahlaste odcizení karty! Každá banka má svou non stop linku, kde operátorovi vysvětlíte, co se stalo, ať už se ztratila karta v České republice nebo v zahraničí. Operátor se vás zeptá na údaje, které pomohou k vaší identifikaci, může se zeptat také na bezpečnostní otázky, které jste si vybírali při zřizování účtu. Banka ihned poté zablokuje kartu prosti všem elektronickým platbám. Zavolejte ihned, jinak hrozí zneužití karty. Číslo najdete na internetu, je dobré ho mít uložené v telefonu.

Cena hovoru v České republice je zdarma, ze zahraničí bývá zpoplatněna. Poté musíte zajít na pobočku banky i osobně, odcizení karty také nahlaste na místní policejní stanici.

Novou kartu dostanete během několika dní, pokud jste však mimo území České republiky, žádáte o zřízení nouzové karty, tato služba je ovšem velmi drahá. Pokud jste na dovolené, nedoporučujeme, protože náklady jsou opravdu vysoké – až několik tisíc korun. Pokud si požádáte o nouzovou kartu, bude vám zaslána během několika dní do zahraničí, není však určena k výběrům z bankomatu, její platnost je zpravidla dva měsíce.

Kdo nese odpovědnost za zneužití karty?

Odpovědnost nese instituce, která kartu vydala. Do okamžiku nahlášení ztráty nebo odcizení karty má zodpovědnost majitel karty, to až do výše 150 eur. Pokud se prokáže majiteli karty tzv. hrubá nedbalost (např. pin v obalu na kartu), nese celou odpovědnost za škody majitel karty.

Kreditní karta

falco / Pixabay

Jaké benefity přinášejí kreditní karty

Jaké benefity nabízejí kreditní karty

Kreditní karta je platební karta spojená s krátkodobým úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Kreditní karta může běžnému držiteli usnadnit platby, umožnit mu obejít se bez hotovosti a eliminovat směnu zahraničních měn, což je mimořádně výhodné na dovolené a při platbách v zahraničí. Samozřejmostí jsou dnes i benefity, které každý držitel karty získá.

Základním benefitem je sleva z každého nákupu u obchodníků doma i v zahraničí, měsíčně až 2 000 Kč, navíc prémie 250 Kč za první nákup a vrácení poplatku za vedení kreditní karty v prvním roce.

Benefity spojené s vaši kreditní kartou

Výše uvedený benefit je ale samozřejmě jen základní variantou pro standardní kreditní karty. Volbou typu kreditní karty volíme zároveň i oblast služeb a zboží, kde chceme benefity plynoucí z vlastnictví kreditní karty čerpat. Stále více společností se zavazuje spolupracovat s renomovanými bankovními ústavy na službách v oblasti kreditních karet. Mezi hlavní hráče na českém trhu patří především společnosti ČSA, O2, Shell a Billa. S kreditní kartou Shell tak můžeme čerpat bonus až 5% z ceny paliva u všech čerpacích stanic Shell v ČR a samozřejmě bonus až 0,5% z ceny všech ostatních nákupů v ČR i v zahraničí. Pro majitele kreditních karet Billa je k dispozici bonus 3% z ceny nákupů v prodejnách BILLA na celém území ČR.

S kreditní kartou ČSA je možné získat vstupní bonusy až 20 000 mil plus další 4 míle za každých 100 Kč zaplacených kartou nebo vybraných z bankomatu. Slevu až 40% na vyúčtování služeb O2 a automatická platba vyúčtování za mobilní služby je zase benefitem, který ocení především majitelé O2 zlaté kreditní karty.

Kreditní karty s bezkontaktní technologií

V roce 2011 se navíc na českém finančním trhu objevila novinka v podobě kreditní karty s bezkontaktní platební technologií. Přestože je tento způsob plateb v ČR novinkou, jedná se o pohodlný a bezpečný způsob placení, který je v porovnání se standardní platbou v hotovosti mnohem rychlejší a pohodlnější. Kreditní karty se díky nabízeným výhodám a benefitům stávají součástí každodenního života stále většího počtu občanů v ČR.

Kreditní karta – na co si dát pozor při výběru

Kreditni karta ihned - srovnani kreditni kartyKreditní karta může být velmi užitečný pomocník. Poskytne vám bezúročnou krátkodobou půjčku a umožní vám disponovat i velkou finanční rezervou. Při placení s kartou také můžete ušetřit i několik desítek tisíc korun (buď slevy v obchodech, nebo vrácená procenta za platby od banky). Při výběru vhodné kreditní karty, je ale dobré, pohlídat si všechny její parametry – úroky, délku bezúročného období, všechny poplatky a podmínky. V našem podrobném srovnání kreditní karty najdete všechny potřebné informace. Na co si dát ještě pozor, si můžete přečíst v následujících odstavcích.

Kreditní karta není půjčka

Kreditní karta je velmi šikovný nástroj, který vám při správném používání může ušetřit peníze. Pozor ale na to, že kreditní karta není půjčka. Pořídit si kreditní kartu, když si chcete koupit třeba nový počítač, dovolenou, nábytek nebo něco podobného, je špatný nápad. Ideální používání kreditní karty, je, když s ní celý měsíc platíte všechny výdaje, a vaše peníze jsou zatím někde na spořicím účtu. Nebo i jinde, kde vám generují nějaký zisk. Na konci měsíce (nebo bezúročného období), byste pak měli celou útratu na kreditce doplatit. Tím se vyhnete placení vysokých úroků. Výhodou používání kreditní karty je bonus za každou platbu – obvykle 1 – 2%, které vám banka vrátí zpět.

kreditní karta není půjčkaNavíc u mnoha karet máte další výhody. Pozor si musíte dát, abyste se u kreditní karty nedostali do fáze, kdy začínáte platit úroky. Ty mají kreditní karty ve výši i 20 – 30%, což z nich dělá jedny z nejméně výhodných půjček. Horší jsou snad už jen různé nebankovní půjčky, kde jsou úroky ještě větší. Další informace o kreditních kartách se dočtete na těchto stránkách.

Bezúročné období

Kreditni karta bez úrokůTéměř každá kreditní karta, nabízí nějaký počet dní, během kterých se utracené peníze neúročí. Běžný standart je minimálně 45 dní. Maximální doba bývá jen málokdy více než 55 – 60 dní. Pozor jen na to, že bezúročné období neznamená 45 dní od provedení nákupu. Funguje to trochu jinak. Bezúročné období začíná běžet na začátku zúčtovacího období. Někde je to první den v měsíci, jinde to ale může být jiné datum.

Pokud pak nakoupíte třeba 20. den v měsíci, zbývá vám z bezúročného období už jenom 25 dní. Dále si u kreditní karty musíte dát pozor, na co se bezúročné období vztahuje. Často totiž platí jen pro placení v obchodech nebo pro nákupy na internetu. U výběru peněz z bankomatu, se u mnoha karet ihned začínají počítat úroky.

Úroková sazba

Úroková sazba u kreditní karty bývá často i více než 20%. Dají se najít karty, které mají úrok jen např. 14,8% nebo dokonce i méně, není to ale moc časté. Naopak je možné najít i karty, které mají úrok i 29 – 30%. Pozor také na to, že banky mají často jiný úrok pro bezhotovostní transakce (placení v obchodech nebo na internetu), a jiný (vyšší) úrok pro výběr peněz v hotovosti z bankomatu. Pokud se vám stane, že na konci bezúročného období nemáte na zaplacení celé částky, lepší než postupné splátky, bude vzít si klasickou půjčku od banky, a splácet tuto bankovní půjčku. Splácení kreditky vás stojí hodně peněz na úrocích.
Výber z bankomatu na kreditní kartu přijde draho

Výběr z bankomatu

Všechny kreditní karty umožňují výběr hotových peněz z bankomatu. Velký pozor ale na to, jestli zde platí bezúročné období nebo ne. Karet, které umožní výběr z bankomatu bez úroku je jen málo. Častější je naopak to, že ihned nabíhají úroky. Navíc mnoho karet má pro výběr z bankomatu vyšší úrokové sazby. Další riziko jsou pak poplatky za výběr z bankomatu. Ty mají banky pro kreditní karty často vyšší, než u svých běžných debetních karet. Není tak problém zaplatit za výběr z bankomatu i 100 Kč nebo více.

Poplatky za kartu

Až na několik výjimek, vydání první karty bývá zadarmo. Dost často máte i první rok používání karty bez poplatků (podle typu karty). Za další používání už ale banky účtují poplatky (za vedení karty, za správu kartového účtu). Ty se mohou pohybovat od malých částek 30 – 50 Kč měsíčně, až po podstatně vyšší (někdy jsou poplatky i 2 – 3 tisíce korun za rok, někdy dokonce i více než 6 tisíc korun ročně). Pokud si například plánujete pořídit kreditní kartu spíše jen jako rezervu, kterou nechcete běžně používat, pak si dobře prostudujte ceník. Musíte si vybrat takovou, která je bez poplatku za vedení karty.

Nastavení splátek

Jakmile skončí bezúročné období (resp. jakmile vám banka doručí výpis transakcí / vyúčtování), a vy nemáte doplacenou celou utracenou částku, je potřeba začít splácet pravidelné měsíční splátky. Ty jsou nejčastěji 3 – 5 % z aktuální útraty (někde je pak minimální požadovaná výše splátky např. 500 Kč). Mnohé karty umožňují nastavení automatického inkasa. U některých si pak můžete nastavit automatické inkaso i na 100% utracené částky. To je ideální, abyste měli jistotu, že nezapomenete doplatit celou částku. Nebudete tak nikdy muset platit úroky za kreditní kartu. Předpokladem pro toto automatické inkaso. je ale to, že budete mít na bankovním účtu dostatečný zůstatek
kreditni karty nabizi slevy a bonusy

Slevy a bonusy

Mnohé karty nabízí různé bonusy. Může se jednat o věrnostní programy, kdy za placení kartou sbíráte body. Nebo máte nárok na slevy v obchodech (i 20 – 30%), které jsou součástí partnerského programu banky. Tyto bonusové slevy, ale zpravidla nejsou žádný „zázrak“. Nejčastěji se jedná spíše o luxusnější zboží, zážitky, různé „zbytné“ služby. Některé karty mají jako bonus možnost sbírat míle na létání (typicky se jedná o karty vydávané ve spolupráci s ČSA nebo Lufthansa). U takových kreditních karet se dají získat letenky zdarma, nebo jiné výhody při cestování letadlem. Jiné karty zase umožňují získat 1 – 2% zpět do nějakého penzijního připojištění nebo do jiné formy spoření.

Srovnání kreditní karty

Hledáte nejvýhodnější kreditní kartu? Pomůžeme vám s výběrem – kreditní karta ihned!. V podrobném srovnání kreditní karty najdete přehled více než 60 různých kreditních karet. Velmi snadno si můžete vybrat nejlepší parametry. Na co si dát při výběru kreditní karty pozor a na co jsme se v našem podrobném srovnání kreditní karty zaměřili:

  • Bezúročné období = čím delší tím lepší, pozor jen ale by dlouhé bezúročné období neznamenalo vysoké poplatky za vedení karty
  • Úroky = čím méně tím lépe, i tak byste se ale měli snažit, abyste je nemuseli platit vůbec. Úroky u kreditní karty, budou vždy vyšší než u jiných půjček a úvěrů
  • Úroky za výběr peněz z bankomatu = u některých karet jsou vyšší než za placení v obchodech, v našem srovnání kreditní karty si můžete vybrat karty, které mají úroky za výběr stejné jako za placení
  • Výběry z bankomatu = někde se na ně nevztahuje bezúročná doba + platíte za výběr vysoký poplatek. Ve srovnání karet můžete vidět, kdo má výběr z bankomatu v rámci bezúročného období
  • Převod peněz na bankovní účet = některé karty umožní převod peněz na bankovní účet, dají se tak platit složenky a účty
  • Poplatek za vedení karty = někde je první rok zdarma, jinde je to úplně bez poplatku, a jinde zase platíte i od několika stokorun ročně až po několik tisíc korun. Ve srovnání se můžete podívat, kdo má karty bez poplatku, a kde jsou naopak nejdražší
  • Poplatek za blokaci = když ztratíte kartu, blokace a vydání nové vás může něco stát. Někde je to zadarmo, jinde i za 500 Kč
  • Automatické splátky = není nic jednoduššího než si nastavit automatické splátky, a můžete se vyhnout placení úroků
  • Minimální splátky = někde jen 3% jinde i více
  • Placení na internetu, možnost využít Cashback, vrácená % za placení, slevy a další bonusy, pojištění v ceně karty a jiné parametry …

Podrobné srovnání kreditní karty

Vydavatel karty Název karty Limit od Limit do Bezúročná doba Minimální úrok Roční poplatek Detail
ČSOB kreditní karta ČSOB Kreditní karta Standard 15 000 Kč 250 000 Kč 55 dní 19,9% 0 Kč
Česká spořitelna kreditní karta ERSTE Premier Visa Infinite 50 000 Kč 500 000 Kč 55 dní 9,9% 0 Kč
mBank kreditní karta mKreditka (Varianta 2) 20 000 Kč 500 000 Kč 54 dní 19,8% 290 Kč
Raiffeisenbank kreditní karta Vodafone kreditní karta 10 000 Kč 150 000 Kč 60 dní 25,08% 0 Kč
UniCredit Bank kreditní karta Visa Partners 10 000 Kč 250 000 Kč 45 dní 23,4% 0 Kč
UniCredit Bank kreditní karta Visa Gold 10 000 Kč 250 000 Kč 45 dní 15,96% 0 Kč
Raiffeisenbank kreditní karta Visa Extra 10 000 Kč 150 000 Kč 45 dní 25,08% 0 Kč
UniCredit Bank kreditní karta Visa Classic 10 000 Kč 250 000 Kč 45 dní 23,88% 0 Kč
Volksbank kreditní karta Visa Classic 15 000 Kč 100 000 Kč 45 dní 19,08% 228 Kč
Home Credit kreditní karta Stříbrná karta Home Credit 10 000 Kč 30 000 Kč 0 dní 26,64% 0 Kč
Home Credit kreditní karta Premia karta České pojišťovny 10 000 Kč 100 000 Kč 51 dní 26,28% 0 Kč
Raiffeisenbank kreditní karta Platební karta Uniqa 10 000 Kč 150 000 Kč 55 dní 24,84% 0 Kč
Citibank kreditní karta O2 Citi kreditní karta Gold 12 000 Kč 600 000 Kč 55 dní 23,99% 2500 Kč
Home Credit kreditní karta Nákupní karta Premia 10 000 Kč 70 000 Kč 51 dní 26,28% 0 Kč
GE Money Bank kreditní karta MoneyCard Gratis 5 000 Kč 100 000 Kč 50 dní 23,88% 0 Kč
UniCredit Bank kreditní karta Miles & More Standard 10 000 Kč 250 000 Kč 45 dní 23,4% 0 Kč
Komerční banka kreditní karta MasterCard Platinum 100 000 Kč bez omezení 45 dní 19,9% 6490 Kč
Komerční banka kreditní karta Kreditní karta VISA Electron 10 000 Kč 60 000 Kč 45 dní 21,9% 0 Kč
Home Credit kreditní karta Kreditní karta Home Credit 10 000 Kč 100 000 Kč 51 dní 21,48% 290 Kč
Credium kreditní karta Kreditní karta Credium 10 000 Kč 150 000 Kč 50 dní 21% 300 Kč
COFIDIS kreditní karta Karta MAGNET 20 000 Kč 40 000 Kč 0 dní 20,88% 400 Kč
GE Money Bank kreditní karta ING kreditní karta 5 000 Kč 100 000 Kč 50 dní 23,76% 299 Kč
Poštovní spořitelna kreditní karta Era kreditka neembosovaná 5 000 Kč 50 000 Kč 55 dní 20,9% 0 Kč
Oberbank AG kreditní karta Diners Club White Oberbank 30 000 Kč 500 000 Kč 55 dní 13,9% 1490 Kč
Home Credit kreditní karta Clubcard kreditní karta 10 000 Kč 100 000 Kč 51 dní 26,28% 0 Kč
Citibank kreditní karta Citi kreditní karta Gold 12 000 Kč 600 000 Kč 55 dní 22,8% 2500 Kč
Citibank kreditní karta Citi Shopping 12 000 Kč 600 000 Kč 55 dní 23,99% 600 Kč
Česká spořitelna kreditní karta Penzijní karta České spořitelny 5 000 Kč 500 000 Kč 55 dní 19,08% 199 Kč
Česká spořitelna kreditní karta Chytrá karta pro maminky 5 000 Kč 500 000 Kč 55 dní 19,08% 199 Kč
Raiffeisenbank kreditní karta Billa platební karta 10 000 Kč 150 000 Kč 55 dní 24,84% 0 Kč
Raiffeisenbank kreditní karta Asistenční kreditní karta United Auto 10 000 Kč 150 000 Kč 55 dní 25,08% 0 Kč

Pozor: všechny údaje uvedené ve srovnání kreditní karty mají pouze informativní charakter a jejich platnost může být časově omezena. Provozovatel webu neodpovídá za aktuálnost a správnost těchto údajů. Pro aktuální informace vždy navštivte webové stránky příslušné banky nebo finanční společnosti.