Které banky nabízí bezkontaktní platby

O zavedení možnosti platit kartou za nákupy prostřednictvím bezkontaktní platby jsme informovali v nedávném článku. Možnost zaplatit za nákup bez nutnosti vložit platební kartu do platebního terminálu už nabízí celá řada českých bank. Které banky umožňují platit bezkontaktně?

Bezkontaktní placení a jednotlivé banky v ČR

 • Komerční banka = tato banka zatím nabízí možnost bezkontaktních plateb pouze u svých kreditních karet. Kreditní karty s bezkontaktní technologií vydává banka všem, kdo mají o tuto novinku zájem. Platí pro ně stejné podmínky a poplatky jako pro klasické kreditní karty od Komerční banky.
 • Citibank = tato banka jako vůbec první banka v ČR začala svým klientům nabízet bezkontaktní platby. Citibank vydává karty umožňující placení bez kontaktu s terminálem již od roku 2011. Jedná se ale také pouze o kreditní karty.
 • Česká spořitelna = tato největší česká banka zavedla bezkontaktní platby jako druhá v pořadí, hned po City bank. Na rozdíl od Komerční banky nebo Citibank, ale Česká spořitelna nabízí bezkontaktní platby jen pro běžné debetní karty. U kreditních karet zatím tato funkce není dostupná
 • FIO banka = jedna z nejoblíbenějších českých bank (díky svému bankovnímu účtu, který je zadarmo) nabídla bezkontaktní platby na začátku letních prázdnin 2012. Bezkontaktní karty jsou debetní a jsou vydávány za stejných podmínek jako klasické karty k běžnému účtu.
 • ZUNO banka = ta v současné době nabízí především kreditní kartu, která umožní bezkontaktní placení. Pokud si založíte běžný účet u ZUNO bank, můžete pak požádat o vydání této kreditní karty, která je zdarma (neplatí se ani žádné měsíční poplatky) a úroková sazba je 20,99%.
 • GE Money Bank = jedna z posledních českých bank, které spustili bezkontaktní platby. Od začátku září 2012 nabízí i GE možnost získat debetní nebo kreditní karty vybavené touto novou technologií

Další banky, které zatím nemají ve své nabídce platební karty s možností bezkontaktního placení to, plánují na nejbližší měsíce. Nedávno oznámila mBanka že i ona začne v průběhu září 2012 nabízet karty s touto technologií. Další velká česká banka – ČSOB – plánuje zprovoznit bezkontaktní platby do konce roku 2012.

Kde se dá platit s bezkontaktní kartou?

Možnost získat tuto novinu u celé řady českých bank, je jedna věc. Kde ale můžete platit bezkontaktně? Podpora bezkontaktních plateb zatím není mezi obchodníky příliš rozšířená. Většinou je možné platit jen ve velkých obchodních řetězcích.

Aktuálně je možné bezkontaktně zaplatit pouze v prodejnách Billa, Penny Market, Globus, OBI, Baumax, C&A, IKEA, Žabka.  Kromě těchto větších obchodních sítí můžete na možnost platit bezkontaktně narazit i na dalších místech. Z celkového počtu míst, kde se dá platit kartou se, ale stále jedná jen o zanedbatelné množství míst.

Placení bezkontaktně kartou nabízí třeba Komerční banka, CityBank, Česká spořitelna, FIO Banka, ZUNO banka nebo GE Money Bank

Nemo / Pixabay

FIO banka začala vydávat vlastní karty

Kreditní karta FIO umožní výběr z bankomatů zdarma a další výhody.

Kreditní karta FIO umožní výběr z bankomatů zdarma a další výhody.

FIO banka, která nabízí mimo jiné osobní účet v bance zdarma, začala vydávat i vlastní platební karty. Až dosud, tato banka, vyžívala služeb Československé obchodní banky. Nové karty od FIO nabízí stejné výhody jako ty dosavadní – patří sem například 10x výběr z bankomatu zdarma. Kromě toho nové karty od FIO nabídnou i novu bezkontaktní formu placení, která se pomalu, ale jistě začíná objevovat v českých obchodech.

Karty, které nově FIO poskytuje svým klientům, jsou Maestro a MasterCard (Standard, Standard Paypass, Business Paypass, Gold Paypass). V blízké době pak FIO plánuje zavést i karty VISA.

FIO karta – výběr z bankomatu zdarma

Nová FIO karta vám nabídne to, co v současné době nabízí jen málokterá česká banka. A to výběr z bankomatu zdarma (platí pouze pro bankomaty FIO). Nebo je využít služby Cashback (výběr peněz při platbě za nákup v nějakém obchodě). Navíc s kartou FIO můžete mít i 5 výběrů z bankomatů cizích bank také zdarma. Pokud s kartou zaplatíte alespoň 4 tisíce korun, můžete si jednou vybrat peníze zadarmo. Za každé 4 tisíce korun máte jeden výběr z jakéhokoliv bankomatu v ČR bez poplatků. Celkem takto můžete mít až pět výběrů v měsíci.

FIO banka nabízí i účet zadarmo

FIO banka (ještě jako družstevní záložna nabídla jako jedna z prvních českých finančních institucí osobní účet bez poplatků. Platí to i do dnes. U banky FIO, tak můžete mít bankovní účet, za který nic neplatíte. Tento osobní účet zahrnuje:

 • Založení účtu v bance = bez poplatků
 • Online bankovnictví = bez poplatků
 • Příchozí i odchozí platby (zadané online) v ČR = zdarma
 • Vydání platební karty = bez poplatku
 • Trvalé příkazy = bez poplatků
 • Výběr a vklad hotovosti na pobočce = bez poplatků

Jediné co vás bankovní účet u FIO bude stát je 100 Kč, což je minimální vklad při založení účtu. Tyto peníze ale bance neplatíte, ale máte je u ní uloženy na svém účtu.

Bankovní účet u FIO banky si pak můžete založit i online (banka FIO zatím nemá pobočky ve všech větších městech, nemusíte ale nikam jezdit, vše se dá vyřídit po internetu). K založení účtu přes internet potřebujete předložit kopie dvou osobních dokladů a mít účet v jiné bance.  Žádost o účet a kopie dokladů pošlete do banky a ze svého účtu převedete nějakou minimální částku, aby si banka potvrdila vaši totožnost.

FIO banka, je určitě zajímavá alternativa ke všem tradičním českým bankám. Rozsahem nabízených služeb, které se navíc neustále zlepšují, jim může téměř ve všem konkurovat. Velmi často pak tato banka nabízí i mnohem lepší podmínky (účet vez poplatků, výběry z bankomatů zdarma a jiné výhody).