Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou?

Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?

Dovolená v zahraničí - je lepší platit kartou nebo si vzít peníze v hotovosti?

Vyplatí se na dovolené v zahraniční platit kartou, nebo je lepší vybrat hotovost a tu si vyměnit na místní měnu a platit raději v hotovosti? Pokud se letos v létě chystáte někam k moři nebo na jinou zahraniční dovolenou, možná by vás mohlo zajímat, jestli si raději di kufru zabalit svoji platební (nebo kreditní) kartu nebo jestli bude výhodnější vzít si peníze v hotovosti a kartu si nechat jenom jako rezervu.

Co je výhodnější, karta nebo hotovost?

Odpověď na takovou otázku není úplně jednoduchá, Není totiž možné jednoznačně říci, jestli je lepší karta nebo hotovost. Níže máte ale několik důvodů, podle kterých se můžete sami rozhodnout.

Platba kartou a výběr z bankomatu

Platba kartou nebo výběr z bankomatu není zadarmo. Při placení kartou v zahraniční sice téměř nikdy neplatíte žádné poplatky, ale u některých obchodníků můžete narazit nato, že nabízí slevu (často i 2 – 5%) za platbu v hotovosti. Naopak za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatíte poplatek téměř vždy. Výběr z bankomatu v zahraniční navíc bývá podstatně dražší, než jak tomu jste zvyklý u domácích bankomatů. Cena je obvykle minimálně 100 Kč + 1-2% z vybrané částky.

Devizový a valutový kurz při platbách v zahraničí

Při placení kartou (nebo výběru z bankomatu) banka (nebo vydavatel vaší karty) automaticky převede peníze na vaší kartě na místní měnu podle aktuálně platného kurzu. Pro výběr z bankomatu (peníze v hotovosti) se zpravidla aplikuje valutový kurz a při placení v obchodech (bezhotovostní transakce) se většinou aplikuje devizový kurz.

Když si půjdete před dovolenou vyměnit peníze do směnárny, budete je měnit podle valutového kurzu.

Devizový kurz by měl být teoreticky výhodnější. Takže při placení kartou v zahraniční by se vám měli peníze převést na místní měnu za výhodnějších podmínek, než když si před cestou ve směnárně vyměníte hotovost. Nemusí to ale platit vždy. Kurzy a podmínky pro placení si různé banky stanovují různě. Některé banky pak nabízí i poměrně hodně nevýhodné kurzy ve srovnání s některými směnárnami.

Karta nebo hotovost?

Obecně je možné říci, že platí následující pravidlo. Pokud máte nějakou standartní platební (nebo kreditní) kartu, pak při cestě do zahraničí je určitě výhodnější platit všechny výdaje kartou. Současně byste si ale před cestou měli vyměnit nějakou menší částku v hotovosti na pokrytí drobných výdajů. Vybírat peníze v hotovosti až v zahraničí je asi nejméně výhodná varianta.

Jak používat platební kartu bezpečně

Hlídejte si svoji platební kartu, aby ji někdo nezneužil. Stačí dodržovat základní pravidla pro bezpečné placení kartou.

Hlídejte si svoji platební kartu, aby ji někdo nezneužil. Stačí dodržovat základní pravidla pro bezpečné placení kartou.

Jak platit platební kartou bezpečně? Existuje několik základních pravidel, která byste měli dodržovat, abyste měli jistotu, že vaši kartu nikdo nezneužije. Patří sem například i to, že PIN kód byste si nikdy neměli zapisovat nebo ho uchovávat společně s kartou. Stejně tak byste ho nikdy a nikomu neměli sdělit. Ani banka, ani žádný obchodník ho po vás nemůže chtít vědět. Pokud někdo požaduje, abyste mu sdělili PIN kód vaší karty, je to 100% podvodní

SMS zpráva o použití karty

Některé banky nabízí možnost nechat si po každé transakci kartou (v bankomatu, placení v obchodu nebo i na internetu) poslat informační SMS. Za podobnou službu platíte obvykle jenom cenu SMS zprávy podle ceníku daného operátora (obvykle 1 – 3 Kč). Díky SMS zprávě tak můžete mít rychlý přehled, jestli vaši kartu někdo nezneužil. Pokud k tomu náhodou dojde, ihned kontaktujte banku a nechte provést blokaci.

Nastavte si u karty limit

Určitě se vyplatí mít u karty (ať už kreditní nebo debetní) mít nastavený vhodný limit. U většiny bank je možné nastavit limit samostatně pro výběr z bankomatu, placení v obchodu nebo placení na internetu. Někde je dokonce možné měnit si limit karty operativně podle potřeba v online bankovnictví.

Zakažte platby na internetu

Pokud víte, že svojí kartou nebudete nikdy chtít platit na internetu, zkuste tuto možnost zakázat. Některé banky umožňují bezplatně zablokovat použití platební karty na internetu

Jak zabránit zneužití vaší platební karty

Při použití kreditní karty (nebo obecně jakékoliv platební karty) je nutné dodržovat několik základních pravidel:

  • Nikdy nikomu nesdělovat PIN kód. Ten se zadává jen do bankomatu nebo platebního terminálu, nikdo ho po vás nemůže chtít, ani při placení na internetu ani v obchodech ani nikde jinde
  • Nemít PIN kód napsaný na kartě nebo na papírku v pouzdru s kartou. Není také dobré PIN kód ukládat do mobilního telefonu pod názvem PIN kód. Když už si jej chcete uložit, napište nějaké obyčejné jméno, třeba Jan Novák a zadejte k němu sedm čísel, s tím že PIN kód budou první nebo poslední 4 čísla
  • Při zadávání PIN kódu do bankomatu nebo platebního terminálu, zakryjte klávesnici, aby jiné osoby neviděly, jaká zadáváte čísla
  • Pokud máte podezření, že jste kartu někde ztratili, ihned volejte do banky a kartu zablokujte. Pokud nahlásíte ztrátu do 24 – 48 hodin, býváte většinou kryti, proti riziku zneužití karty, pak už často musíte platit
  • Nikdy nezadávejte číslo vaší kreditní karty do emailu. K placení na internetu slouží zabezpečené platební brány. K placení není nikdy potřeba posílat číslo kreditní karty emailem. To samé platí i pro různé nedůvěryhodné stránky.
  • Placení nákupu na internetu také nikdy neprovádějte na veřejném počítači (nebo obecně na počítači, kterému nedůvěřujete, který není váš). Na počítači může být nainstalovaný nějaký sledovací program, který by dokázal zaznamenat číslo vaší karty a CVC kód

Kreditní karta LBBW Bank

Kreditní karta od LBBW Bank nabízí vysoký úvěrový limit až 150 tisíc korun, nízké splátky (stačí platit jen 4% z utracené částky) a dlouhé bezúročné období až 50 dní a nízké úroky (jenom 18,48%). Pokud byste i chtěli tuto kreditku pořídit, pak ani nemusíte mít účet u LBBW Bank. O kreditní kartu si může požádat každý, kdo splní základní podmínky na vydání karty u LBBW Bank

Parametry kreditní karty od LBBW Bank

Vydavatelem této karty je LBBW Bank. Je to běžná platební karta MasterCard standart. S kartou je tak možné platit ve všech obchodech (a vůbec na všech místech) které jsou označené logem MasterCard. Kromě toho s kartou můžete platit i za nákupy na internetu nebo si vybrat peníze z bankomatu.

U karty můžete mít bezúročný neúčelový úvěr ve výši od 20 000 Kč do 150 000 Kč. Navíc u této karty máte k na úhradu vašich výdajů až 50 dní bezúročného období. Pokud stihnete zaplatit, co jste utratili s kreditkou do této doby, máte půjčku bez úroků.

Kreditní karta od LBBW Bank zadarmo

Kreditní kartu navíc můžete mít od LBBW Bank úplně zadarmo. Pokud s touto kreditní kartou zaplatíte během prvních dvou měsíců minimálně 3000 Kč, banka vám vrátí roční poplatek. Pokud i v dalších letech utratíte s kreditní kartou každý rok alespoň 45000 Kč, budete to mít opět zdarma a bez poplatků.

Běžný poplatek za vedení karty je 540 Kč ročně. Při výběru peněz z bankomatu platíte 0,5% z vybrané částky nebo minimálně 50 Kč u bankomatů v ČR. A 2,5% nebo minimálně 80 Kč u bankomatů v zahraničí.

Ztráta karta nebo její blokace při krádeži a vydání nové karty vás u LBBW Bank bude stát 200 Kč.

Výhody a benefity kreditní karty od LBBW Bank

S touto kartou také můžete získat pojištění schopnosti splácet (pro případ smrti nebo úrazu s trvalými následky) nebo i pojištění pro případ ztráty zaměstnání či cestovní pojištění.

Podmínky pro získání kreditní karty

Minimální věk 18 rok, minimální čistý měsíční příjem ve výši 10000 Kč (u OSVČ pak minimálně 15000 Kč). V bance pak musíte doložit svoje příjmy a dva doklady totožnosti. Pro zaměstnance platní podmínky, že nesmí být ve výpovědní nebo zkušební lhůtě a pro OSVČ platí, že jejich podnikání musí trvat minimálně dva roky.
[ads-middle]

Kreditní karta LBBW Bank
Vydavatel karty LBBW Bank CZ a.s.
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Kreditní karta LBBW Bank
Druh kreditní karty MasterCard Standard
Základní parametry
Minimální limit karty 20000 Kč
Maximální limit karty 150000 Kč
Počet dní bez úroků 50
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 18,48%
Úrok pro výběry hotovosti 18,48%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 540 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 540 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 200 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku 45 000 Kč ročně
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 540 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 540 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat 3
Cena dodatkové karty 0 Kč
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky neposkytuje se
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 4%
Minimální výše měsíční splátky 200 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ne
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ne
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu nemá vlastní bankomaty
Výběr z cizího bankomatu 0,5 % min. 50 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 2,5 % min. 80 Kč
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí LBBW Bank deviza-prodej v den zúčtování transakce
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ano
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Věk nad 18 let, čistý měsíční příjem nad 10 000 Kč (15 000 Kč pro OSVČ), pevná telefonní linka do zaměstnání (OSVČ popř. mobil s paušálem), pevná telefonní linka domů nebo mobilní telefon, min. 3 měsíce v zaměstnání (OSVČ min. 3 roky), 2 doklady totožnosti, potvrzení o výši příjmu nebo poslední 3 výplatní pásky (OSVĆ poslední daňové přiznání, potvrzení o bezdlužnosti z FÚ)
Pojištění Možnost cestovního pojištění a pojištění schopnosti splácet
Další služby
Poznámky
Vlastní obrázek na kartě ne

Kreditní karta Raiffeisenbank: Visa Extra

Banka Raiffeisenbank nabízí pro všechny své klienty i pro všechny ostatní zájemce hned několik různých kreditních karet. Z této bohaté nabídky si určitě dokáže vybrat každý, kdo neustále potřebuje mít u sebe nějakou finanční rezervu na své výdaje. Do nabídky Raiffeisenbank patří i kreditní karty Visa Extra. Ta poskytuje úvěr až ve výši 150 tisíc korun. U karty máte bezúročné období 45 dní a platíte zde úrok 25,08%. Tato karta má i nízké splátky, platíte jen 3,5%. Kartu je možné používat k placení v obchodech, u benzinové pumpy, v restauracích nebo za jiné služby. Platit můžete i na internetu, vybírat peníze z bankomatu nebo ji používat i při cestách do zahraničí.

Parametry a podmínky kreditní karty Visa Extra od Raiffeisenbank

Tato kreditní karta je standartní Visa Classic karta. Klient k ní může získat bezúročný úvěr ve výši 10000 – 150000 Kč. U této karty máte po dobu 45 dní bezúročné období. Pokud během 1,5 měsíce doplatíte utracené peníze zpátky bance, za peníze utracené z kreditní karty nebudete platit žádné úroky.

Pozor jenom na to, že bezúročné období u této kreditní karty nezahrnuje výběr hotových peněz z bankomatu. Pokud si s kreditní kartou vyberete nějak hotové peníze z bankomatu, začíná se vám tato „půjčka“ ihned úročit sazbou ve výši 25,08%.

Pravidelné splátky u této karty jsou minimálně 3,5% (a/nebo 300 Kč). Výši splátky si ale můžete nastavit sami podle toho, jak se vám to hodí. U karty si můžete nechat nastavit přímé inkaso z vašeho bankovního účtu. To znamená, že Raiffeisenbank si v takovém případě bude sama každý měsíc z vašeho bankovního účtu strhávat příslušnou částku (a to ani nemusíte mít bankovní účet u této banky. Můžete si nastavit i splátku ve výši 100%. V takovém případě pak máte jistotu, že se vyhnete placení vysokých úroků po skončení bezplatného období.

Poplatky a další informace o kreditní kartě Visa Extra od Raiffeisenbank

Pokud kreditní kartu od Raiffeisenbank nebudete vůbec používat, nic vás nestojí. To je určitě velká výhoda – u mnoha jiných kreditních karet se vám pravidelné poplatky za vedení karty a správu kartového účtu počítají bez ohledu na to, jestli kartu používáte nebo ne. Kreditní karta Visa Extra vám tak může sloužit jako bezplatná rezerva pro nečekané výdaje. Kartu nemusíte vůbec používat, nic vás to nestojní, a když se náhodou dostanete do nějakého problému, karta vám ho může pomoci vyřešit.

Poplatku za tuto kartu se účtují pouze při jejím aktivním používání (placení). Maximálně vás tato karta může na poplatcích stát 540 Kč. Vydání karty je zdarma. Zdarma jsou i výpisy (v elektronické podobě i tištěné)

Za výběry z bankomatu u této karty zaplatíte od 50 do 100 Kč (+ 1% z vybrané částky). Pokud se rozhodnete využít službu Cashback (výběr hotovosti u obchodníka v supermarketu při nákupech), tak vás to bude stát 10 Kč.

U karty máte volitelně standartní pojištění proti zneužití karty, cestovní pojištění nebo pojištění schopnosti splácet.
[ads-middle]

Kreditní karta Raiffeisenbank
Vydavatel karty Raiffeisenbank a.s.
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Visa Extra
Druh kreditní karty Visa Classic
Základní parametry
Minimální limit karty 10000 Kč
Maximální limit karty 150000 Kč
Počet dní bez úroků 45
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 25,08%
Úrok pro výběry hotovosti 25,08%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 0 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 0 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 500 Kč
Vedení karty – roční poplatek 540 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku Při nepoužívání karty se poplatek neplatí (karta leží „v šuplíku“).
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 0 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 540 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat bez omezení
Cena dodatkové karty 90 Kč
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 3,5%
Minimální výše měsíční splátky 300 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 50 Kč
Výběr z cizího bankomatu 79 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 100 Kč + 1 %
Cashback 10 Kč
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Raiffeisenbank deviza-prodej platný v den zaúčtování transakce
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Občanství nebo trvalý pobyt v ČR, min. 21 let a výše, pravidelný čistý měsíční příjem od 12 000 Kč, průkaz totožnosti, doklad o příjmu, potvrzení od zaměstnavatele nebo daňové přiznání nebo výměr důchodu/renty
Pojištění Volitelné cestovní pojištění, pojištění schopnosti splácet a pojištění proti zneužití karty.
Další služby
Poznámky
Vlastní obrázek na kartě ne

Zlatá kreditní karta VISA Gold od UniCredit Bank

Zlatá kreditní karta v podání UniCredit Bank vám poskytne bezúročný úvěr až čtvrt miliónu korun. Peníze můžete využívat libovolně během bezúročného období 45 dní. I když se rozhodnete neplatit půjčené peníze ihned, ale zvolíte si delší dobu splácení, UniCredit Bank vám u této zlaté karty nabídne výhodné úroky 15,96%. K této kartě navíc získáváte celou řadu výhodných benefitů a zajímavých doplňkových služeb.

Zlatá kreditní karta od UniCredit Bank

Vydavatelem této karty je UniCredit Bank. Zlatá kreditní karta Visa Classic je nabízena všem klientům této banky, nebo i všem ostatním zájemcům o rychlý a pohodlný bezúročný úvěr.

Limit u této karty může být v rozmezí od 10 000 Kč až do 250 000 Kč. Základní bezúročné období je pak 45 dní. Vztahuje se ale jenom na bezhotovostní platby v obchodech nebo za různé bezhotovostní platby služeb nebo v restauracích apod. Pokud budete s touto kreditkou vybírat hotovost z bankomatu, účtují se vám úroky ihned.

Úroková sazba u této karty je ve výši 15,96 %. Minimální požadovaná měsíční splátka je 5% (min. 300 Kč). Poplatky spojené s touto kartou jsou ve výši 1440 Kč. Přesně na tolik vás tato karta vyjde, i když z ní neutratíte ani korunu.

Výběry z bankomatu – úroky a poplatky

Za výběr za bankomatu platíte poměrně vysoké poplatky ve výši od 49 Kč (v bankomatech UniCredit Bank nebo jiných českých bank) až do 100 Kč (u bankomatů v zahraničních zemích, z bankomatů UniCredit Group ale vybíráte i v zahraniční za stejné ceny jako v ČR). K této částce se vám ještě navíc přiúčtuje poplatek jedno procento z částky, kterou si z bankomatu vyberete.

Další parametry Zlaté kreditní karty UniCredit Bank

Kreditku od UniCredit Bank můžete mít i bez toho, že byste museli mít u této banky účet. Zdarma máte přístup do internetové aplikace, kde můžete sledovat všechny výdaje a mít tak pod kontrolou kolik a za co právě dlužíte. Jednou měsíčně také dostanete zdarma výpis všech transakcí.

Klienti banky UniCredit Bank pak mají možnost nechat si vydat tuto kreditní kartu zdarma ke svému osobnímu účtu.

Můžete si také požádat o vydání jedné dodatkové karty (třeba pro manžela, manželku nebo jiného člena vaší domácnosti). Za vydání dodatkové karty se platí 720 Kč. U dodatkové karty se čerpá ze stejného úvěrového rámce. Díky tomu pak můžete mít velmi snadno svoje rodinné výdaje pod kontrolou.
[ads-middle]

Kreditní karta UniCredit Bank
Vydavatel karty UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Visa Gold
Druh kreditní karty Visa Classic
Základní parametry
Minimální limit karty 10000 Kč
Maximální limit karty 250000 Kč
Počet dní bez úroků 45
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 15,96%
Úrok pro výběry hotovosti 15,96%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 0 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 0 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 200 Kč
Vedení karty – roční poplatek 1440 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku neposkytuje se
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 1440 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 1440 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat 1
Cena dodatkové karty 720 Kč
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky neposkytuje se
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 5%
Minimální výše měsíční splátky 300 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 49 Kč + 1 %
Výběr z cizího bankomatu 49 Kč + 1 %
Výběr z bankomatu v zahraničí 49-100 Kč + 0,5 %
Cashback 19 Kč
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí UniCredit Bank deviza-prodej v den zaúčtování transakce.
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ano
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Věk 18 let, čistý příjem nad 9500 Kč.
Pojištění Volitelně cestovní pojištění, pojištění schopnosti splácet, pojištění zneužití.
Další služby Volitelné doplňkové karty IAPA a Priority Pass, internetové bankovnictví
Poznámky
Vlastní obrázek na kartě ne