Typy a nejznámější značky platebních karet

Typy a nejznámější značky platebních karet

Víte, co znamená, když řekneme, že kreditní karta je embosovaná? Víte, jaké značky platebních karet jsou dostupné na českém trhu? To vše si přečtete v následujícím textu.

Platební karty dle typů karet

Embosovaná karta

Tento typ karty (debetní nebo kreditní) poznáte tak, že na jejím povrchu jsou vystouplá písmena. Zatímco elektronická platební karta je plochá, hladká, ta embosovaná má některé údaje reliéfním písmem (číslo karty, jméno držitele platnost karty atd.). Díky tomu, je pak s embosovanou kartou možné platit i v „mechanických“ platebních terminálech (žehlička). S kartou je tedy možné platit i tam, kde nejsou vybaveni elektronickým platebním terminálem, nebo třeba když dojde k výpadku kartových terminálů.

Elektronická karta

Nembosovaná platební karta je nejběžnější typ platební karty. Nemá vystouplé písmo a je vybavena magnetickým proužkem nebo čipem. Pro placení je nutné použít elektronický platební terminál a všechny transakce se ověřují online. U těchto karet je tedy jen minimální možnost zneužití. Zatímco u embosované karty banky zpravidla požadují doložení minimálních příjmů a dobrou platební morálku, obyčejnou elektronickou kartu vydají téměř komukoliv

Virtuální karta

Některé banky vydávají speciální karty určené jenom pro placení na internetu. Tato karta neobsahuje ani magnetický proužek ani čip. Je vybavena pouze číslem karty a kódem CVC. Pomocí CVC kódu se autorizují platební transakce na internetu

Platební karty dle značky

MasterCard

Jedna z dvou nejčastějších karetních společností v ČR. Základní kartou je maestro. Maestro karta je vždy neembosovaná a téměř vždy je to pouze debetní karta. Kreditní karty maestro se u nás nevydávají. Další karty od MasterCard, jsou především MasterCard Electronic, MasterCard Classic, MasterCard Unembossed, MasterCard Standard, MasterCard Gold, Platinum nebo World Signia nebo Business Card. S kartou této společnosti (jedno od jaké banky), byste neměli mít problém zaplatit snad ve všech českých obchodech, kde akceptují karty.

Visa

druhá nejznámější značka platebních karet v ČR. VISA je také asi největší celosvětový vydavatel platebních karet. S touto kartou tedy nebudete mít problém zaplatit jak kdekoliv v ČR, tak i téměř po celém světě. Nejčastější jsou elektronické VISA karty VISA Electron, dále pak embosovaná karta VISA Classic, VISA Silver, VISA Gold nebo VISA Platinum

Diners Club

Diners Club byla vůbec první firma na celém světě, která začala vydávat platební karty. Na rozdíl od VISA nebo MasterCard, které vydávají karty pro různé banky a finanční společnosti, Diners Club vydává svoje karty přímo pro koncové klienty. V ČR ale Diners Club není příliš rozšířený. S kartami Diners Club tak můžete platit především ve větších nebo luxusnějších hotelech a v místech kde se zaměřují na cizince nebo business klienty. Při běžném placení v obchodech nebo v restauracích můžete narazit na mnoho míst, kde tuto kartu nepřijmou

Amex

American Express karta, na tu u nás příliš nenarazíte. Obecně tyto karty banky v ĆR nevydávají, a dost často můžete mít i problém s touto kartou zaplatit. V zahraničí, ale určitě nebudete mít ani ten nejmenší problém

JBC

Japan Credit Bureau. Podobě jako Amex, ani JBC nepatří mezi karty vydávané v ČR. Existují, ale místa, kde je možné platit i s touto kartou (především hotely a obchody specializované na zahraniční klientelu).

10 miliónů platebních karet

V ČR už mají lidé 10 miliónů platebních karet (debetní i kreditní). Průměrný nákup je za 1149 Kč, průměrný výběr z bankomatu 4201 Kč.

V ČR už mají lidé 10 miliónů platebních karet (debetní i kreditní). Průměrný nákup je za 1149 Kč, průměrný výběr z bankomatu 4201 Kč.

Podle nedávno vydaných statistik, je počet platebních karet v ČR (součet debetní i kreditní karty) již více než 10 miliónů. V praxi by to znamenalo, že v podstatě každý obyvatel ČR má nějakou platební nebo kreditní kartu a to včetně nemluvňat a důchodců. Vzhledem k tomu, že ale mnoho lidí má v peněžence více než jednu kartu, podíl těch kdo zatím žádnou nemají, bude přece jen vyšší.

Kolik stojí průměrný nákup placený kartou?

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK) stojí průměrný nákup placený kreditní nebo debetní kartou 1149 Kč. Průměrný výběr hotovosti z bankomatu pak dělá částku něco málo přes 4 tisíce korun (konkrétně 4201 Kč).

Za celý rok tak lidé s kartami udělají asi 69 miliónu transakcí. Tedy každý držitel karty použije svoji bankovní kartu průměrně 6,9x za rok. Celková utracená částka za stejné období pak dělá asi 80 miliard korun.

S platební kartou se v současné době platit na 70 427 místech. V tom je zahrnuto i 3376 internetových obchodů (nebo jiných služeb), které akceptují online platby za zboží a služby přes internet.

Cash back se moc nevyužívá

Zatímco za celý rok se uskuteční téměř 70 miliónů transakcí platební kartou, na službu Cash back připadá jen zanedbatelné procento. V prvním čtvrtletí byl počet transakcí typu Cash back jen 106 tisíc. Ve srovnání s předchozím rokem je to sice nárůst o 41%, ale v celkovém objemu se jedná o zanedbatelný počet transakcí. Důvodem je mimo jiné i to, že Cash back nabízí pouze 6000 obchodů, tedy necelých 10% ze všech, které nabízí platby kartou.

Se službou Cash Back můžete vybrat peníze v hotovosti i při placení za nákup v obchodě.

Se službou Cash Back můžete vybrat peníze v hotovosti i při placení za nákup v obchodě.

Pozn.: Co je to Cash Back? Jedná se o službu, kdy v obchodě zaplatíte za nákup v hodnotě 300 Kč třeba 1000 Kč. A zbylý rozdíl (tj. 700 Kč) vám pokladní vyplatí v hotovosti. Například u České spořitelny za Cash Back platíte poplatek 6Kč, výběr hotovosti tímto způsobem vás tak vyjde výhodněji než jít si pro peníze do bankomatu a navíc ušetříte i trochu času. Službu Cash Back nabízí především velké obchodní řetězce typu supermarkety nebo hypermarkety.

Je oblíbenější VISA nebo MasterCard

Asi nejznámější bankovní karty mají v ČR logo VISA nebo MasterCard. Která z nich je oblíbenější? Pokud bychom to hodnotili pouze podle počtu vydaných karet tak by se jednalo o jasné vítězství VISA:

  • VISA karty = 3 488 152
  • MasterCard = 2 673 697
  • Maestro = 1 099 315
  • VISA Electron = 277 633
  • MasterCard Electron = 262 526
  • Diners Club = 10 008

Kreditní karta Diners Club: Diners Club White

Kreditní (revolvingová platební) karta Diners Club White nabízí nadstandartní služby a výhody. Karetní společnost Diners Club se od běžných vydavatelů kreditních karet v mnohém odlišuje. Tato karta má již více než šedesátiletou tradici. Zatímco běžná bankovní kreditka, je obvykle nastavena tak, aby bance generovala co nejvyšší zisk, Diners Club se řídí jinými principy. Karty od této společnosti se tak právem řadí mezi prestižní platební nástroje, které ocení nejenom ti nejnáročnější, ale vůbec všichni kdo potřebují spolehlivý platební prostředek při cestování nebo i v běžném životě

Diners Club White, tak trochu jiná kreditní karta

Základní parametry karty Diners Club White zahrnují úvěr 30 – 350 tisíc korun, bezúročné období až 60 dní (platí i pro výběr hotovosti) a velmi nízký úrok 13,9%.

S touto kartou můžete platit v téměř 50 tisíc obchodech v ČR a zhruba v 18 miliónech obchodů po celém světě. Takže i když Diners Club není v ČR tak rozšířený jako VISA nebo MasterCard, nabízí vám stejně bezproblémové placení jako ostatní.

Další bonusy Diners Club White

Diners Club nabízí ke svým kartám nadstandartní cestovní pojištění. Nějaké cestovní pojištění sice nabízí téměř všechny kreditky, ale často mají různá omezení, nebo si cestovní pojistku musíte předem aktivovat. To u Diners Club nemusíte. Pojištění pak kryje nejenom vás, ale až 3 další spolucestující.

Mezi další benefity patří i nadstandartní přístup ke klientům. Nepřetržitě máte k dispozici Hot line. Diners Club navíc garantuje vydání nové karty (při ztrátě nebo krádeži) obratem na jakémkoliv místě na světě. Také přístup k reklamacím má tato firma jiný než běžné banky. Každá reklamace se u Diners Club považuje za oprávněnou

S kartou Diners Club White máte přístup do VIP salónků, slevy u obchodníků v široké partnerské síti nebo i další výhody.

Diners Club

Tato firma byla úplně první na celém světě, která začala vydávat kreditní karty. V české republice působí Diners Club od roku 1998. Zakladatel společnosti, Frank McNamara byl první, kdo v roce 1950 vydal univerzální platební kartu. S tou se z počátku dalo platit jen u 14 obchodníků. Do konce roku jich ale bylo již téměř 300 a v současné době je možné platit kartou téměř cokoliv. Frank McNamara byl také vyhlášen jedním ze 100 lidí, kteří nejvíce ovlivnili 20 století. Současný Diners Club navazuje na tuto dlouhou tradici.
[ads-middle]

Kreditní karta Diners Club
Vydavatel karty Diners Club Czech, s. r. o.
Typ společnosti nebankovní společnost
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Diners Club White
Druh kreditní karty Diners Club
Základní parametry
Minimální limit karty 30000 Kč
Maximální limit karty 350000 Kč
Počet dní bez úroků 60
Platí bezúročné období i pro bankomaty ano
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 13,9%
Úrok pro výběry hotovosti 13,9%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 1490 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 1490 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 0 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku neuplatňuje se
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 1490 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 1490 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat bez omezení
Cena dodatkové karty 790 Kč
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 5%
Minimální výše měsíční splátky 500 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu nemá vlastní bankomaty
Výběr z cizího bankomatu 39 Kč + 2 %
Výběr z bankomatu v zahraničí 39 Kč + 2 %
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Kurz Financial Times v den zúčtování + 2,5 %
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Občan starší 18 let, doložit příjem, individuální posouzení
Pojištění V ceně je cestovní a úrazové pojištění pro držitele karty 3 jeho spolucestující v plné výši, pro další spolucestující se rozpočítává z maximálního limitu.
Další služby V ceně: změna PIN, dočasné zvýšení limitu karty, vystavení a doručení náhradní karty v ČR i v zahraničí, nouzová hotovost v zahraničí. Volitelně: vstupy do letištních salónků
Poznámky Slevy u obchodníků v rámci věrnostního programu Platius Club (placené členství v klubu) a v půjčovnách aut Avis, Hertz a Sixt.
Vlastní obrázek na kartě ne

Kreditní karty Oberbank: Diners Club White

Oberbank nabízí kreditní kartu Diners Club White všem kdo chtějí mít možnost půjčit si bezúročně peníze a splácet je až další měsíc. Kreditní kartu Diners Club White si můžete pořídit i bez bankovního účtu u Oberbank. Karta vám nabídne úvěrový limit 30 – 500 tisíc korun a bezúročné období v délce 55 dní. Navíc má tato karta jeden z nejnižších úroků, který kreditní karty v ČR nabízí. Kreditní karta je vydávána ve spolupráci s Diners Club, máte tak možnost získat výhody a bonusy této prestižní karetní společnosti. Patří sem například vstup do VIP salónků, zvýhodněné sazby v autopůjčovnách, přednostní rezervace v hotelech nebo asistenční služby či slevy v mnoha obchodech

Nabídka kreditní karty Diners Club White od Oberbank

Kreditní karta Diners Club White je určena především pro ty kdo rádi a často cestují. Právě tito lidé totiž dokáží ocenit všechny výhody, které jim tato karta může nabídnout. Karta Diners Club White nabízí celou řadu výhod a bonusů.

Základní parametry této kreditky zahrnují bezúročné období 55 dní, úvěrový limit od 30000 Kč až do 500 000 Kč. K dispozici máte možnost platit za nákupy v obchodech nebo na internetu, vybírat peníze z bankomatů nebo provádět bezhotovostní převody na bankovní účty. Na všechny tyto transakce se vztahuje bezúročné období. Jeden měsíc tak můžete utrácet a platit začnete až ten další.

Úroková sazba u kreditní karty Diners Club White je 13,9% (roční úrok). Minimální splátka je ve výši 5% (minimálně však 500 Kč měsíčně).

Poplatky a další podmínky u karty Diners Club White

Za kartu zaplatíte roční poplatek 1490 Kč. U karty ale nepotřebujete mít účet v Oberbank, neplatíte už žádné další poplatky za bankovní účet. Za výběr z bankomatu zaplatíte po celém světě (včetně ČR) minimálně 39 Kč + 2% z vybrané částky.

S touto kartou máte přístup do online aplikace, kde můžete snadno sledovat všechny provedené transakce. Pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži vaší karty, při nahlášení do 48 hodin vám nic nehrozí. Do 48 hodin máte nulovou zodpovědnost za neoprávněné transakce. Nad 48 hodin pak máte spoluzodpovědnost do výše 150 Euro.

Bonusy kreditní karty Diners Club White

Můžete si nechat vydat dodatkové karty pro vaše rodinné příslušníky (jedna dodatková karty stojí 790 Kč ročně). U karty Diners Club White máte v ceně automatické cestovní pojištění (není potřeba ho aktivovat) pro sebe a další 3 spolucestující.

Kromě toho také můžete využít asistenční službu, která je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. S kartou také máte slevy v mnoha různých obchodech, slevy při půjčení auta v síti Avis, Herts nebo Sixt. Můžete si za 490 Kč připlatit vstup do VIP letištních salónků nebo využít přednostní rezervace na ubytování v mnoha světových hotelech. Diners Club vám také garantuje vydání nové karty nebo mimořádné vydání hotovosti, pokud se kdekoliv na světě, ocitnete bez finančních prostředků.
[ads-middle]

Kreditní karta Oberbank AG
Vydavatel karty Oberbank AG pobočka Česká republika
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Diners Club White Oberbank
Druh kreditní karty Diners Club
Základní parametry
Minimální limit karty 30000 Kč
Maximální limit karty 500000 Kč
Počet dní bez úroků 55
Platí bezúročné období i pro bankomaty ano
Převod peněz z karty na bankovní účet ne
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 13,9%
Úrok pro výběry hotovosti 13,9%
Zvýhodněný úrok neposkytuje se
Podmínky zvýhodnění
Poplatky
Roční poplatek za kartu 1490 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 1490 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 0 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku neposkytuje se
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 1490 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 990 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat bez omezení
Cena dodatkové karty 790 Kč
Výpisy
Poštou 0 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 5%
Minimální výše měsíční splátky 500 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu nemá vlastní bankomaty
Výběr z cizího bankomatu 39 Kč + 2 %
Výběr z bankomatu v zahraničí 39 Kč + 2 %
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Kurz Financial Times v den zúčtování + 2,5 %
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Minimální sleva za platby neposkytuje se
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ne
Další informace
Podmínky vydání karty Klient Oberbank s běžným účtem
Pojištění V ceně je cestovní a úrazové pojištění pro držitele karty 3 jeho spolucestující v plné výši, pro další spolucestující se rozpočítává z maximálního limitu.
Další služby V ceně: změna PIN, dočasné zvýšení limitu karty, vystavení a doručení náhradní karty v ČR i v zahraničí, nouzová hotovost v zahraničí. Volitelně: vstupy do letištních salónků
Poznámky Slevy u obchodníků v rámci věrnostního programu Platius Club (placené členství v klubu) a v půjčovnách aut Avis, Hertz a Sixt.
Vlastní obrázek na kartě ne