Které banky nabízí bezkontaktní platby

O zavedení možnosti platit kartou za nákupy prostřednictvím bezkontaktní platby jsme informovali v nedávném článku. Možnost zaplatit za nákup bez nutnosti vložit platební kartu do platebního terminálu už nabízí celá řada českých bank. Které banky umožňují platit bezkontaktně?

Bezkontaktní placení a jednotlivé banky v ČR

  • Komerční banka = tato banka zatím nabízí možnost bezkontaktních plateb pouze u svých kreditních karet. Kreditní karty s bezkontaktní technologií vydává banka všem, kdo mají o tuto novinku zájem. Platí pro ně stejné podmínky a poplatky jako pro klasické kreditní karty od Komerční banky.
  • Citibank = tato banka jako vůbec první banka v ČR začala svým klientům nabízet bezkontaktní platby. Citibank vydává karty umožňující placení bez kontaktu s terminálem již od roku 2011. Jedná se ale také pouze o kreditní karty.
  • Česká spořitelna = tato největší česká banka zavedla bezkontaktní platby jako druhá v pořadí, hned po City bank. Na rozdíl od Komerční banky nebo Citibank, ale Česká spořitelna nabízí bezkontaktní platby jen pro běžné debetní karty. U kreditních karet zatím tato funkce není dostupná
  • FIO banka = jedna z nejoblíbenějších českých bank (díky svému bankovnímu účtu, který je zadarmo) nabídla bezkontaktní platby na začátku letních prázdnin 2012. Bezkontaktní karty jsou debetní a jsou vydávány za stejných podmínek jako klasické karty k běžnému účtu.
  • ZUNO banka = ta v současné době nabízí především kreditní kartu, která umožní bezkontaktní placení. Pokud si založíte běžný účet u ZUNO bank, můžete pak požádat o vydání této kreditní karty, která je zdarma (neplatí se ani žádné měsíční poplatky) a úroková sazba je 20,99%.
  • GE Money Bank = jedna z posledních českých bank, které spustili bezkontaktní platby. Od začátku září 2012 nabízí i GE možnost získat debetní nebo kreditní karty vybavené touto novou technologií

Další banky, které zatím nemají ve své nabídce platební karty s možností bezkontaktního placení to, plánují na nejbližší měsíce. Nedávno oznámila mBanka že i ona začne v průběhu září 2012 nabízet karty s touto technologií. Další velká česká banka – ČSOB – plánuje zprovoznit bezkontaktní platby do konce roku 2012.

Kde se dá platit s bezkontaktní kartou?

Možnost získat tuto novinu u celé řady českých bank, je jedna věc. Kde ale můžete platit bezkontaktně? Podpora bezkontaktních plateb zatím není mezi obchodníky příliš rozšířená. Většinou je možné platit jen ve velkých obchodních řetězcích.

Aktuálně je možné bezkontaktně zaplatit pouze v prodejnách Billa, Penny Market, Globus, OBI, Baumax, C&A, IKEA, Žabka.  Kromě těchto větších obchodních sítí můžete na možnost platit bezkontaktně narazit i na dalších místech. Z celkového počtu míst, kde se dá platit kartou se, ale stále jedná jen o zanedbatelné množství míst.

Placení bezkontaktně kartou nabízí třeba Komerční banka, CityBank, Česká spořitelna, FIO Banka, ZUNO banka nebo GE Money Bank

Nemo / Pixabay

Bezkontaktní platební karty, jsou opravdu bezpečné?

Bezkontaktní technologie placení umožní zaplatit i z mobilního telefonu. Navíc nemusáte zadávat PIN a zaplatíte během pár sekund. Je to ale bezpečné?

Bezkontaktní technologie placení umožní zaplatit i z mobilního telefonu. Navíc nemusáte zadávat PIN a zaplatíte během pár sekund. Je to ale bezpečné?

V celé řadě obchodů v ČR již začíná být možné platit s pomocí bezkontaktní platební karty. Ta umožňuje zaplatit za nákup i bez toho, že byste museli svoji kartu zastrkovat do platebního terminálu. Placení bezkontaktní kartou by mělo být podstatně rychlejší než u klasické karty s čipem nebo magnetickým proužkem. Je ale tato technologie bezpečná?

Co jsou to bezkontaktní platební karty?

Bezkontaktní platební karty (nebo obecně technologie bezkontaktních plateb) je poměrně nový způsob jak je možné platit v obchodech za nákupy a služby. Zatímco u klasické karty (s magnetickým proužkem nebo čipem) je nutné vždy kartu vložit do platebního terminálu (nebo u off-line terminálů pořídit její otisk), bezkontaktní platby umožní pohodlnější placení.

Technologii bezkontaktního placení je navíc možné velmi snadno propojit třeba s mobilním telefonem. Nemuseli byste už tak nosit kartu v peněžence, ale stačil by vám váš mobilní telefon.

Bezkontaktní platební karty fungují tak, že při nákupu stačí, když s kartou „mávnete“ nad terminálem. Dokonce ani kartu nemusíte vyndávat z peněženky nebo z kabelky. Problém může nastat pouze ve chvíli, kdy budete mít u sebe více karet, které budou umožňovat placení touto formou.

Kde se dá platit s bezkontaktní platební kartou?

Bezkontaktní platby postupně zavádějí nebo to alespoň plánují všechny větší obchodní řetězce v ČR. Už v květnu 2012 oznámil například McDonald ‘s nebo Starbucks, že umožní bezkontaktní platby. Z dalších řetězců, které plánují tuto novou technologii zavést, můžeme zmínit například supermarkety Lidl, Penny Market, Billa, Ikea, Datart, Obi nebo Hornbach.

Roste i počet bank, které tyto karty vydávají. Z těch českých již bezkontaktní platby zavedly Citibank a Česká spořitelna. V průběhu roku 2012 pak bezkontaktní platby plánují i Fio banka, mBank nebo GE Money Bank.

Je placení s bezkontaktní kartou bezpečné?

Bezkontaktní platební karty jsou vybaveny tzv. RFID čipem, který komunikuje s platebním terminálem. Komunikace mezi karetou a terminálem probíhá bezdrátově. Existuje určité riziko, že by někdo mohl tuto komunikaci „odposlouchávat“ a následně takto získaná data zneužít.

Počítačoví piráti už ohlásili první úspěch. Na nedávné konferenci Defcon v Las Vegas v USA předvedli speciální software, který umožňuje zneužití bezkontaktních plateb. Nejednalo se sice přímo o zneužití bezkontaktní platební karty. V tomto případě se hackerům povedlo zneužít placení s pomocí mobilního telefonu (to využívá stejnou technologii, pokud je mobilní telefon vybaven příslušným čipem, může fungovat stejně jako platební karta).

Princip spočívá v tom, že karta (nebo čip v mobilním telefonu) komunikuje s platebním terminálem pomocí bezdrátového WI-FI připojení. Hackerům se podařilo připravit software, který v mobilním telefonu zachycoval tuto komunikaci, a následně na jejím základě bylo možné získat údaje. S těmito údaji si pak už počítačoví piráti mohou dělat, co chtějí.

Hlavní problém u bezkontaktních plateb nastává ve chvíli, kdy terminál nepožaduje zadání autorizačního kódu – PIN. Pokud je možné platit jen tak, že kartou mávnete nad terminálem a nemusíte zadávat PIN nebo jinou autorizaci, je zneužití této platební metody velmi snadné.

I z toho důvodu většina bank, které vydávají tyto karty, umožňuje bezkontaktně (a bez zadání PIN kódu) platit pouze menší částky. Obvykle bývá nastaven limit 500 Kč. Tím se má zabránit velkým ztrátám v případě zneužití bezkontaktní platební karty.

Ušetřete 24000 korun ročně – kreditní karta Citi Life

Kreditní karta Citi Life od Citibank vám ušetří až 24000 korun ročně. A to jsou peníze, které vám hned tak někdo nedá. S kartou můžete za každý nákup v obchodě nebo na internetu získat zpět až 2% (měsíčně maximálně 2 tisíce korun). A navíc v některých obchodech máte nárok na slevu až 25% na celý váš nákup. Můžete tak ušetřit ještě více peněz. K tomu vám karta může poskytnout vysoký úvěr až 600 tisíc korun a 55 dní kdy neplatíte žádné úroky.

Parametry a podmínky kreditní karty Citi Life

Kreditní karta Citi Life vám nabídne půjčku od 12 000 Kč až do 600 000 Kč. K získání této kreditky stačí jen minimální příjem. Pokud máte alespoň 12 tisíc měsíčně čistého, karta může být vaše. Navíc s kartou můžete mít až trojnásobek vaší průměrné čisté mzdy jako bezúročnou půjčku.

Dá se s ní snadno zaplatit snad ve všech obchodech v ČR (karty MasterCard přejímají snad všechny obchody, kde je možné platit kartou) a navíc s ní můžete snadno zaplatit i nákup nebo různé služby na internetu. Peníze z kreditky můžete i převádět na bankovní účet, dají se s ní tedy zaplatit i různé faktury, účty a složenky. Samozřejmostí je pak i výběr peněz z bankomatu.

Bez úroků si peníze můžete užívat až 55 dní (při platbách v obchodech nebo na internetu). Pak můžete vše zaplatit jednou splátkou (je zde možnost automatického inkasa 100% vaší útraty) nebo můžete postupně splácet po menších splátkách (minimálně 3,2% měsíčně). Úroková sazba je 23,99% (nebo 29,99% za výběry z bankomatů).

Výhody karty Citi Life od Citibank

Za každý nákup máte 2% zpět v podobě Citi Life prémií. Ty si pak můžete vyměnit za peníze v poměru 1:1. Karta vám tedy může ušetřit až 2000 Kč měsíčně.

V rámci programu Citi Club pak můžete získat vysoké slevy až 25% při nákupech v mnoha různých obchodech.

Za první nákup máte bonus 250 Kč a dalších 500 Kč můžete mít, pokud si kreditní kartu sjednáte online.

Získané bonusové Citi Life prémie máte možnost použít k různým účelům. Můžete si je vyměnit za peníze, nebo za ně můžete získat bonusové míle u letecké společnosti ČSA. Také si je můžete vyměnit za poukázky na nákupy v obchodním centru Metropole Zličín.

Pokud s kartou zaplatíte alespoň jednou v prvním roce, máte ji úplně bez poplatku a zadarmo. V opačném případě vás Citi Life karta bude stát až 600 Kč ročně. (tj. poplatek ve výši 50 Kč měsíčně).

Karty Citi Life jsou navíc vybaveny bezkontaktní technologií, která vám umožní platit s ní i drobné výdaje mnohem rychleji než s klasickou platební kartou nebo i než při platbě v hotovosti.
[ads-middle]

Kreditní karta Citibank
Vydavatel karty Citibank Europe plc
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty Citi Life
Druh kreditní karty MasterCard World
Základní parametry
Minimální limit karty 12000 Kč
Maximální limit karty 600000 Kč
Počet dní bez úroků 55
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ano
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 23,99%
Úrok pro výběry hotovosti 29,99%
Zvýhodněný úrok 9,9%
Podmínky zvýhodnění Rozložení na splátky před vygenerováním výpisu z karty
Poplatky
Roční poplatek za kartu 600 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 0 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 0 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku 25000 Kč
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 600 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 600 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat 4
Cena dodatkové karty 0 Kč
Výpisy
Poštou 19 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 3,2%
Minimální výše měsíční splátky 200 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 3,5 % min. 89 Kč
Výběr z cizího bankomatu 3,5 % min. 89 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 3,5 % min. 89 Kč
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Kurz MasterCard + 2,0 %
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby 2%
Minimální sleva za platby 2%
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ano
Další informace
Podmínky vydání karty Minimální čistý měsíční příjem 12 000 Kč, věk od 21 let, být zaměstnanec nebo podnikatel
Pojištění Volitelně: Pojištění CreditShield, pojištění pravidelných plateb, pojištění zneužití, rodinné pojištění pro cesty a pobyt, pojištění Bezpečí s vaší kartou, CitiAlert (SMS/e-mail o transakcích kartou)
Další služby V ceně: změna PIN, hotovostní půjčka za zvýhodněný úrok, dražší nákup z karty lze rozdělit na splátky za zvýhodněný úrok.
Poznámky Slevy u obchodníků v rámci věrnostního programu Citi Club.
Vlastní obrázek na kartě ne

Zlatá O2 Citi kreditní karta Gold

Zlatá kreditní karta O2 City Gold, kterou vydává Citibank ve společnosti s O2 nabízí celou řadu zajímavých výhod. Tato kreditní karta vám umožní získat slevu až 20% na služby, které máte od O2. Pokud využíváte předplacené služby a dobíjíte si kredit, pak se vám automaticky dobije o 20% kreditu víc. S touto kreditní kartou navíc můžete získat až 800 Kč zpět na vaši kartu. U karty také můžete mít limit až 600000 Kč a bezúročné období na 55 dní. A k získání této kreditní karty vám postačí minimální čistý měsíční příjem jen 12 tisíc korun.

Zlatá kreditní karta O2 City Gold od Citibank

Vydavatelem této zlaté kreditní karty je banka Citibank ve spolupráci s telefonní společností O2. Jedná se o kartu Visa Gold nebo Mastercard Gold. U této karty můžete mít úvěrový limit až 12000 – 600000 Kč. Výš limitu, jaký vám banka poskytne, závisí především na vašich příjmech. Obecně platí, že výše úvěrového limitu je zpravidla trojnásobek vašeho průměrného čistého měsíčního příjmu. K získání této zlaté kreditní karty O2 City Gold vám navíc postačí minimální příjem 12000 Kč.

U kreditní karty máte bezúročné období 55 dní. To neplatí na výběr z bankomatů. Po překročení bezúročného období se vám nesplacení peníze úročí úrokem 23,99% (peníze z bankomatu mají úrok 29,99% a ten se počítá ihned po výběru).

Minimální splátka je 3,2% (z toho jaká je na kreditní kartě nesplacená částka).

Zlatá kreditní karta O2 City Gold od Citibank vám navíc zpřístupní další dvě dodatkové kreditní karty (třeba pro další členy vaší domácnosti). Za vydání dodatkové karty se ale platí poplatek 1250 Kč.

Při ztrátě karty nebo její krádeži máte u Citibank blokaci staré kreditní karty a vystavení nové zdarma. U karty si také můžete nastavit vlastní PIN. V neposlední řadě máte od Citibank přístup do online aplikace kde můžete jednoduše sledovat všechny platby a výdaje na vaší kreditní kartě a mít tak neustále přehled o tom, kolik jste utratili a kolik dlužíte.

Další podmínky a parametry této zlaté kreditní karty

S kartou můžete platit v obchodech, vybírat peníze z bankomatu, používat ji v zahraniční nebo i při platbách na internetu. Peníze si z kreditní karty také můžete převést na váš bankovní účet.

V ceně karty také máte pojištění vašeho mobilního telefonu nebo slevy u obchodníků v partnerském programu Citi Club.

Spojení této zlaté kreditní karty s O2 je pak výhodné pro všechny, kdo využívají služby této telekomunikační firmy. Každé měsíční vyúčtování u O2 se vám bude nyní automaticky hradit z vaší zlaté kreditní karty. Pokud zároveň v daném měsíci alespoň jednou zaplatíte někde v obchodě touto kartou, O2 vám automaticky přidá slevu 20% na měsíční vyúčtování.
[ads-middle]

Kreditní karta Citibank
Vydavatel karty Citibank Europe plc
Typ společnosti banka
Typ kreditní karty Kreditní karta od banky
Název kreditní karty O2 Citi kreditní karta Gold
Druh kreditní karty MasterCard Gold, Visa Gold
Základní parametry
Minimální limit karty 12000 Kč
Maximální limit karty 600000 Kč
Počet dní bez úroků 55
Platí bezúročné období i pro bankomaty ne
Převod peněz z karty na bankovní účet ano
Úroky
Úrok pro bezhotovostní platby 23,99%
Úrok pro výběry hotovosti 29,99%
Zvýhodněný úrok 9,9%
Podmínky zvýhodnění Rozložení na splátky před vygenerováním výpisu z karty
Poplatky
Roční poplatek za kartu 2500 Kč
Roční poplatek za kartu v prvním roce 2500 Kč
Poplatek za znovu vydání karty – po blokaci 0 Kč
Vedení karty – roční poplatek 0 Kč
Minimální útrata s kartou aby byla bez poplatku neuplatňuje se
Kolik zaplatíte, když nebudete kartu používat 2500 Kč
Maximum, kolik vás může stát karta na poplatcích 2500 Kč
Dodatkové karty
Počet dodatkových karet, které lze vydat 3
Cena dodatkové karty 1250 Kč
Výpisy
Poštou 19 Kč
Elektronicky 0 Kč
Splátky
Minimální měsíční splátka v procentech 3,2%
Minimální výše měsíční splátky 200 Kč
Lze nastavit pravidelné inkaso minimální splátky ano
Lze nastavit pravidelné inkaso 100% splátky ano
Výběr z bankomatu
Výběr z vlastního bankomatu 15 Kč
Výběr z cizího bankomatu 3,5 % min. 89 Kč
Výběr z bankomatu v zahraničí 3,5 % min. 89 Kč
Cashback neposkytuje se
Jaký kurz se použije při použití karty v zahraničí Kurz MasterCard + 2,0 %
Platby na internetu
Lze zakázat platby bez přítomnosti karty ne
Slevy za nákupy
Minimální sleva za platby 0%
Minimální sleva za platby 20%
Bonusové body za platby kartou ne
Sleva u vybraných obchodníků za platbu kartou ano
Další informace
Podmínky vydání karty Minimální čistý měsíční příjem 12 000 Kč, věk od 21 let, být zaměstnanec nebo podnikatel
Pojištění V ceně: Pojištění mobilního telefonu Mobileo. Volitelně: Pojištění CreditShield, pojištění pravidelných plateb, pojištění zneužití, rodinné pojištění pro cesty a pobyt, pojištění Bezpečí s vaší kartou, CitiAlert (SMS/e-mail o transakcích kartou)
Další služby V ceně: změna PIN, změna typu karty na jakoukoli kreditní kartu v nabídce Citibank bez dalšího skóringu, hotovostní půjčka za zvýhodněný úrok, dražší nákup z karty lze rozdělit na splátky za zvýhodněý úrok.
Poznámky Slevy u obchodníků v rámci věrnostního programu Citi Club a MasterCard Elite.
Vlastní obrázek na kartě ano