Nové bezkontaktní platební karty (NFC)

S mobilním telefonem Samsung Galaxy S3, který podporuje bezkontaktní platby NFC můžete nově začít platit i v Česku.

S mobilním telefonem Samsung Galaxy S3, který podporuje bezkontaktní platby NFC můžete nově začít platit i v Česku.

V pondělí (27. 8.) začala česká Telefónica O2 ve spolupráci s Komerční bankou a VISA nabízet možnost bezkontaktního placení prostřednictvím mobilního telefonu. Výhodou těchto plateb je rychlost. Do částky 500 Kč nemusíte zadávat PIN. Tento typ platby se hodí na placení menších částek, jako nákup cigaret, novin nebo menšího nákupu potravin.

Jak fungují bezkontaktní platby v Česku

Pilotní projekt bezkontaktních plateb spouští Telefónica O2. Zatím se jedná o poměrně hodně omezenou nabídku. Speciální SIM kartu na placení je možné získat jen u tohoto operátora a jen pro jeden konkrétní mobilní telefon. Bezkontaktní platby na bází NFC tak zatím mohou použít jen majitelé mobilního telefonu Samsung Galaxy SIII.

Pokud vlastníte tento telefon (nebo si ho chcete pořídit od O2), můžete vyzkoušet jaké to je platit bez bankovní karty a bez zadávání PIN kódu.

Mají bezkontaktní platby budoucnost?

Mezi hlavní dvě překážky bezkontaktních plateb patří především obavy o bezpečnost a dále pak malé rozšíření platebních terminálů.

Co se týká bezpečnosti, existují dva rozdílné pohledy. Na jednu stranu jsou bezkontaktní platby velké riziko. Komunikace mezi platebním terminálem (čtečkou) jsou nezabezpečené a nešifrované. Údaje z NFC čipu je tak možné přečíst i na vzdálenost několika metrů, bez vědomí majitele. Vzhledem k tomu že u platby do 500 Kč se nezadává PIN kód, hrozí riziko, že vám případný zloděj velmi snadno vytáhne z karty bez vašeho vědomí až 500 Kč.

Na druhou stranu ale tento způsob platby není až tak nebezpečný jak by se mohlo zdát. Ukrást peníze není až tak snadné. Navíc je zde právě omezení na 500 Kč (dokonce je to tak že všechny malé platby se sčítají až do limitu 500 Kč a po jeho překročení je nutné zadat PIN, takže to znamená, že vám nemohou postupně ukrást několikrát 500 Kč, ale právě jen 500 Kč). Navíc, podle aktuálních podmínek, by v případě neoprávněné transakce, měl mít klient nárok na vrácení částky, kterou neplatil.

O něco horší situace je s možností, kde zaplatit. I když s klasikou kreditní nebo platební kartou zaplatíte téměř kdekoliv, bezkontaktní platby zatím podporuje jen několik desítek míst. Je to začarovaný kruh. Obchodníci si nechtějí pořizovat nové platební terminály (které by umožnili bezkontaktní placení), protože podobné karty používá jen naprosté minimum lidí. A lidé si zase nemají důvod pořizovat bezkontaktní platební kartu, když s tím nemohou nikde platit.

Bezkontaktní platební karty, jsou opravdu bezpečné?

Bezkontaktní technologie placení umožní zaplatit i z mobilního telefonu. Navíc nemusáte zadávat PIN a zaplatíte během pár sekund. Je to ale bezpečné?

Bezkontaktní technologie placení umožní zaplatit i z mobilního telefonu. Navíc nemusáte zadávat PIN a zaplatíte během pár sekund. Je to ale bezpečné?

V celé řadě obchodů v ČR již začíná být možné platit s pomocí bezkontaktní platební karty. Ta umožňuje zaplatit za nákup i bez toho, že byste museli svoji kartu zastrkovat do platebního terminálu. Placení bezkontaktní kartou by mělo být podstatně rychlejší než u klasické karty s čipem nebo magnetickým proužkem. Je ale tato technologie bezpečná?

Co jsou to bezkontaktní platební karty?

Bezkontaktní platební karty (nebo obecně technologie bezkontaktních plateb) je poměrně nový způsob jak je možné platit v obchodech za nákupy a služby. Zatímco u klasické karty (s magnetickým proužkem nebo čipem) je nutné vždy kartu vložit do platebního terminálu (nebo u off-line terminálů pořídit její otisk), bezkontaktní platby umožní pohodlnější placení.

Technologii bezkontaktního placení je navíc možné velmi snadno propojit třeba s mobilním telefonem. Nemuseli byste už tak nosit kartu v peněžence, ale stačil by vám váš mobilní telefon.

Bezkontaktní platební karty fungují tak, že při nákupu stačí, když s kartou „mávnete“ nad terminálem. Dokonce ani kartu nemusíte vyndávat z peněženky nebo z kabelky. Problém může nastat pouze ve chvíli, kdy budete mít u sebe více karet, které budou umožňovat placení touto formou.

Kde se dá platit s bezkontaktní platební kartou?

Bezkontaktní platby postupně zavádějí nebo to alespoň plánují všechny větší obchodní řetězce v ČR. Už v květnu 2012 oznámil například McDonald ‘s nebo Starbucks, že umožní bezkontaktní platby. Z dalších řetězců, které plánují tuto novou technologii zavést, můžeme zmínit například supermarkety Lidl, Penny Market, Billa, Ikea, Datart, Obi nebo Hornbach.

Roste i počet bank, které tyto karty vydávají. Z těch českých již bezkontaktní platby zavedly Citibank a Česká spořitelna. V průběhu roku 2012 pak bezkontaktní platby plánují i Fio banka, mBank nebo GE Money Bank.

Je placení s bezkontaktní kartou bezpečné?

Bezkontaktní platební karty jsou vybaveny tzv. RFID čipem, který komunikuje s platebním terminálem. Komunikace mezi karetou a terminálem probíhá bezdrátově. Existuje určité riziko, že by někdo mohl tuto komunikaci „odposlouchávat“ a následně takto získaná data zneužít.

Počítačoví piráti už ohlásili první úspěch. Na nedávné konferenci Defcon v Las Vegas v USA předvedli speciální software, který umožňuje zneužití bezkontaktních plateb. Nejednalo se sice přímo o zneužití bezkontaktní platební karty. V tomto případě se hackerům povedlo zneužít placení s pomocí mobilního telefonu (to využívá stejnou technologii, pokud je mobilní telefon vybaven příslušným čipem, může fungovat stejně jako platební karta).

Princip spočívá v tom, že karta (nebo čip v mobilním telefonu) komunikuje s platebním terminálem pomocí bezdrátového WI-FI připojení. Hackerům se podařilo připravit software, který v mobilním telefonu zachycoval tuto komunikaci, a následně na jejím základě bylo možné získat údaje. S těmito údaji si pak už počítačoví piráti mohou dělat, co chtějí.

Hlavní problém u bezkontaktních plateb nastává ve chvíli, kdy terminál nepožaduje zadání autorizačního kódu – PIN. Pokud je možné platit jen tak, že kartou mávnete nad terminálem a nemusíte zadávat PIN nebo jinou autorizaci, je zneužití této platební metody velmi snadné.

I z toho důvodu většina bank, které vydávají tyto karty, umožňuje bezkontaktně (a bez zadání PIN kódu) platit pouze menší částky. Obvykle bývá nastaven limit 500 Kč. Tím se má zabránit velkým ztrátám v případě zneužití bezkontaktní platební karty.

Jak na placení s kartou v zahraničí

Jak na placení s kartou v zahraničí? Nemusíte mít obavy. Zaplatit s kartou v zahraničí je stejně snadné jako v ČR.

Jak na placení s kartou v zahraničí? Nemusíte mít obavy. Zaplatit s kartou v zahraničí je stejně snadné jako v ČR.

Letní prázdniny jsou obdobím, kdy celá řada Čechů vyráží s rodinou nebo s kamarády na dovolenou do zahraničí. Pro řadu lidí se jedná o jediné období v roce, kdy se podívají za hranice naší republiky. Celá řada lidí pak nemá mnoho zkušeností s tím, jak používat platební kartu v zahraničí. Jak je to s placením v zahraničních obchodech, kolik vás bude stát výběr z bankomatu v zahraničí nebo jak funguje cestovní pojištění k vaší bankovní kartě? Pokusíme se vám poradit jak na to.

Platební karta a cestovní pojištění

Většina bankovních platebních karet (ať už debetních nebo kreditních) nabízí nějakou formu cestovního pojištění. Většinou je ale nutné si toto cestovní pojištění před cestou do zahraničí „aktivovat“. Někde je potřeba zavolat na infolinku, jinde je požadováno, aby alespoň část ceny zájezdu byla uhrazena kreditní kartou. Výhodou cestovního pojištění s platební kartou může být i to, že se většinou automaticky vztahuje i na další členy rodiny. Nevýhodou je pak ale to, že cestovní pojištění poskytované s platební kartou mývá obvykle poměrně nízké limity pro pojistné plnění nebo nepokrývá všechna rizika. Pokud cestujete do nějaké exotické země, je asi lepší zvážit speciální pojištění než se spoléhat jen na kartu.

Placení s kartou v zahraničí

Při placení s kartou v zahraničí byste neměli mít žádný problém. I když váš účet v bance je vedený jen v českých korunách, s kartou můžete platit kdekoliv. Při platbě v obchodu nebo při výběru z bankomatu se částka přepočítá podle kurzu vaší banky a vám se z účtu strhnou peníze převedené na koruny.

Kurz, podle kterého se přepočítávají peníze, si každá banka stanovuje sama. Výhodou ale je, že tento kurz je zpravidla i o něco málo výhodnější než ten, který nabízí směnárny.

Výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí

Výběr peněz v hotovosti z bankomatu v zahraničí také není žádný problém, Podobně jako při placení v obchodě, stačí jen najít bankomat označený logem vaší karty a zadat částku. I v jiných zemích mají bankomaty obvykle možnost navolit nějaký jiný jazyk (na češtinu sice nenarazíte, ale minimálně je k dispozici angličtina, němčina nebo francouzština).

Při výběru peněz z bankomatu v zahraničí si jenom musíte dát pozor na poplatky. Některé banky (resp. u některých platebních karet) mají nastaveny i poměrně vysoké poplatky za výběr z bankomatu. Často se platí i 100 Kč + navíc ještě 1% z vybrané částky. Je tedy dobré si ještě před cestou zjistit, kolik vás u vaší banky bude výběr stát.

Co dělat při ztrátě nebo krádeži karty?

Pokud vám v zahraničí vaši kartu ukradnou nebo pokud ji ztratíte, měli byste neprodleně kontaktovat banku. Jednak tím zabráníte zneužití vaší karty a dále pak banky často nabízí v takové situaci pomoc. Můžete to být třeba vydání náhradní karty nebo poskytnutí hotovosti

Co dělat když ztratíte kartu – blokace karty a náhrada škody

Co dělat při ztrátě karty? Kam nahlásit blokaci? A jaká je vaše spoluúčast za případné škody?

Co dělat při ztrátě karty? Kam nahlásit blokaci? A jaká je vaše spoluúčast za případné škody?

Ztratili jste svoji platební nebo kreditní kartu? Nebo vám ji dokonce někdo ukradl? Co dělat když ztratíte kartu, kam se obrátit, jak provést blokaci karty, a jak je to s náhradou případné škody? Poradíme vám jak na to.

Co dělat když ztratíte kartu

Především v létě vyráží celá řada lidí na dovolenou. Ať už cestují doma nebo vyrazí do zahraničí, většina cestovatelů si s sebou bere svoji kartu. Je to přece jenom nejbezpečnější způsob, jak mít při cestách k dispozici finanční rezervu.

Zmatky při balení kufrů, cestování, kapesní zloději zaměřující se na turisty, to vše nahrává tomu, že nejvíce blokací kartě musí banky a karetní společnosti řešit právě v letních měsících. Co tedy dělat když ztratíte kartu nebo když vám ji někdo ukradne?

Jak postupovat při ztrátě karty

Prvním krokem při ztrátě nebo krádeži karty musí být nahlášení blokace karty vaší bance. Čím rychleji to uděláte tím lépe pro vás. Pokud budete s nahlášením blokace otálet, může vás to stát peníze, které budete muset platit v rámci spoluúčasti při případném zneužití karty.

Kde nahlásit blokaci ztracené karty?

Všechny banky i karetní společnosti nabízí telefonní linky, kde můžete nahlásit blokaci karty. Přehled všech českých bank najdete v následující tabulce. U některých je možné volat přímo na operátora, u jiných je nutné se k operátorovi nejprve „prokousat“ automatickým systémem. V naší tabulce máte uvedeny příslušné kódy, aby vás systém přepojil na nahlášení blokace karty.

Většina bank umožňuje blokaci na běžné telefonní lince, volání na tuto linku vás tedy bude stát jako běžný hovor. Pokud jste v zahraniční, nezapomeňte na předčíslí +420, při volání z ČR není toto předčíslí potřeba.

Telefonní čísla pro nahlášení blokace karty:

Banka telefonní číslo operátor kód k blokaci
Česká spořitelna +420 956 777 901 ne 2
ČSOB +420 495 800 111 ne 1
Equa bank +420 222 101 222 ano
Fio Banka +420 224 346 777 ano
Fio Banka * +420 495 800 111 ne 1
GE Money Bank +420 224 443 636 ne 1,1,3
Komerční banka +420 955 512 230 ne 1
LBBW Bank +420 272 771 111 ano
mBanka +420 246 017 777 ne 3
Poštovní spořitelna +420 495 800 121 ne 1
Raiffeisenbanka +420 417 941 444 ano
UniCredit Banka +420 224 221 017 ano
Volksbanka +420 495 800 111 ano
Zuno banka +420 245 699 999 ne 3
MasterCard** +1636 722 7111 ano 1,1,1
Visa +1303 967 1096 ano

* ČSOB karta vydaná pro FIO
** embosované karty, volání v AJ

Kolik vás bude stát blokace karty?

Blokace karty by podle příslušného zákona měla být prováděna zdarma. Dříve banky účtovaly poplatek za blokaci karty (což vedlo k tomu, že řada lidí ztrátu karty nehlásila, dokud si nebyli 100% jisti), novelizace zákona z roku 2009 to ale neumožňuje. (banky si to ale často vynahrazují tím, že pak účtují o to vyšší poplatek za vydání nové karty).

Jaká je zodpovědnost za škodu při ztrátě karty?

Zodpovědnost za škodu při ztrátě karty je určena zákonem. Platí že:

  • Do okamžiku nahlášení ztráty (a blokace karty) má za škodu zodpovědnost jak banka, tak i držitel karty. Spolu zodpovědnost za ztrátu je 150 Euro (tedy cca 3750 Kč).
  • Od okamžiku nahlášení ztráty (a blokace karty) má zodpovědnost za případnou škodu pouze banka

U některých karet (kreditních i platebních) je pak možné přikoupit pojištění, které pokrývá i spoluúčast ve výši 150 Euro, takže při případném zneužití platební karty nemusíte nic platit.

Zodpovědnost za zneužití karty v plném rozsahu

Pozor ale na jednu podmínku. Pokud ztratíte kartu, nebo vám ji někdo ukradne, může vám hrozit plná odpovědnost za způsobené škody. Zákon přímo říká:

„Plátce nese ztrátu z neautorizovaných platebních transakcí, v plném rozsahu, pokud tuto ztrátu způsobil svým podvodným jednáním nebo tím, že úmyslně nebo z hrubé nedbalosti porušil některou ze svých povinností stanovených v § 101.“

Typickým příkladem hrubého porušení povinností je třeba to že máte PIN kód karty uložený na papírku vedle karty nebo že máte PIN napsaný přímo na kartě.

Sociální karta startuje, stát vydává první sKarty

Prvních 200 lidí dostane v červenci sociální sKartu. Do konce prázdnin bude vydáno dalších 50 tisíc karet na sociální dávky.

Prvních 200 lidí dostane v červenci sociální sKartu. Do konce prázdnin bude vydáno dalších 50 tisíc karet na sociální dávky.

Právě v těchto dnech startuje pilotní projekt výplaty sociálních dávek prostřednictvím sociální sKarty. Prvních 200 karet by mělo být vydáno v rámci pilotního projektu. Úřad práce si tak chce otestovat, jestli vydávání sociální karty bude probíhat bez problémů. Pokud ano, tak by do konce srpna 2012 mělo být vydáno dalších 50 tisíc karet.

Kdy dostanete sociální kartu?

I když se počítá s tím, že sKartu by ve finále měli obdržet všichni, kdo pobírají sociální dávky, v nejbližších týdnech se toho bát nemusí. Jak již bylo zmíněno výše, Úřad práce nyní startuje pilotní projekt, ve kterém sKartu nejprve dostane 200 lidí. Všem bude zaslán dopis, aby si na úřad přišli vyzvednout svoji sociální kartu. Pokud si kartu včas vyzvednou, již v červenci by na kartu měli dostat první sociální dávky.

Podobně to bude probíhat u další testovací skupiny. Do konce prázdnin 2012 by mělo být vydáno cca 50 tisíc karet. I zde platí, že se není potřeba strachovat nebo obávat. Všichni vybraní příjemci sociálních dávek budou o vystavení sociální karty informováni dopisem. Doku si svoji kartou nevyzvednou, budou i nadále pobírat dávky klasickým způsobem.

Plný přechod na výplatu sociálních dávek prostřednictvím sociální karty se předpokládá do konce roku. Celkem by mělo být vydáno 900 000 karet.

Na co si dát pozor u sociální karty

Zatímco nyní bylo možné sociální dávky posílat na účet v bance, nebo složenkou na poštu (a výjimečně i vyplácet v hotovosti), nově budou sociální dávky zasílány jen na sociální kartu. To může být problém především pro ty, kdo až dosud dostávali sociální dávky složenkou na poštu.

Zatímco česká pošta má více než 3300 poboček po celé republice a často najdete poštu i v té nejmenší vesnici, nově si peníze vyberete jen z bankomatů České spořitelny. A těch je jenom 1300.

Pozn.: Se sociální kartou bude možné peníze vybrat z libovolného bankomatu od jakékoliv banky. Ale jen za první výběr z bankomatu České spořitelny se nic neplatí. Při použití jiného bankomatu budete platit běžný poplatek za výběr z bankomatu podle ceníku České spořitelny.

Se sociální kartou bude také možné platit za nákupy v obchodech. To může být pro někoho výhoda a pro jiného problém. Přece jen v menších městech a na vesnicích je mnoho obchodů, které platební karty vůbec nepřijímají, a nejbližší bankomat může být hodně daleko.

Ti kdo pobírají dávky hmotné nouze (jako je třeba příspěvek na živobytí) pak nebudou mít jinou možnost než platit kartou v obchodech. Karta jim totiž neumožní výběr peněz v hotovosti. V jejich případě pak nebude možné s kartou platit v hernách, restauracích, barech a hospodách. Neplatí ale, že by se sociální kartou nebylo možné koupit alkohol nebo cigarety. Pokud se bude platit se sociální kartou v běžném supermarketu, bude možné nakoupit i t alkohol nebo cigarety. Tím je trochu popřen jeden z hlavních argument pro zavádění sociálních karet.

Pozor na zneužití vaší platební karty

Kreditní karty se kradou ve velké, jen loni to bylo přes 8 tisíc případů a škoda 128 miliónů korun.

Kreditní karty se kradou ve velké, jen loni to bylo přes 8 tisíc případů a škoda 128 miliónů korun.

Zloději a podvodníci přišli v nedávné době na nový způsob jak zneužívat ukradené platební karty. Nově se snaží s pomocí ukradené karty nakupovat zboží na slevových portálech. Získané kupony na slevu pak prodávají dál. Jenom za letošní rok se už 5 zlodějů pokusilo nakoupit slevové kupóny za 100 tisíc korun.

Zneužití platební karty i bez fyzické krádeže

Co dělat, pokud ztratíte platební kartu, nebo pokud vám ji někdo ukradne, asi víme každý. Ihned bychom měli zavolat do banky a kartu nechat zablokovat. Sice existuje riziko, že se zloděj během té krátké doby s kartou někde pokusí zaplatit nebo vybrat peníze, je ale jen poměrně malé.

Horší to ale je, když ani nevíte, že vám byla karta ukradena. Zloděj vám totiž nepotřebuje brát vaši plastovou kartu. Stačí mu jen zkopírovat údaje z magnetického proužku nebo z čipu. Pro placení na internetu pak není potřeba ani tohle, stačí si jen opsat číslo karty, její platnost a CVC nebo CVV kód. Pak může klidně platit vaší kartou kdokoliv, kdo zná tyto informace.

Kreditní karty – krade se ve velkém

Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2011 spácháno celkem 8200 případů zneužití platební karty. Celková škoda u všech těchto případů byla 128 miliónů korun. Z této částky se ale Policii podařilo najít a zajistit jenom směšných 25 tisíc korun, tedy méně než 0,02%.

A zdá se, že v roce 2012 bude podobných případů mnohem více. Jen za první tři měsíce roku 2012 už totiž Česká policie eviduje asi 2500 případů s celkovou škodou přes 25 miliónů korun.

Jak ochráníte vaši platební kartu před zlodějem?

Nikdy svoji kartu nikomu nepůjčujte. To platí i pro rodinné příslušníky (pokud použije platební kartu někdo jiný než právoplatný držitel, je to podle zákona trestný čin, bez ohledu na to jestli se jednalo o členy rodiny nebo ne).

Nikdy nepouštějte svoji kartu z dohledu. Pokud platíte v restauraci nebo kdekoliv jinde, obsluha nikdy nesmí vaši kartu odnést mimo váš dohled. Pokud by to chtěli udělat, kartu jim nedávejte.

Při výběru z bankomatu buďte opatrní, pokud se vám nebude zdát něco v pořádku na klávesnici nebo na otvoru pro kartu, najdete si jiný bankomat. Často se stává, že podvodníci na bankomaty instalují sledovací zařízení, kterým si zkopírují údaje z vaší karty.

Při placení na internetu nepotřebujete PIN kód. Pokud po vás nějaká stránka požaduje zadání PIN kódu a čísla karty je to špatně.

Především v zahraničí, si dávejte pozor na to, kde platíte, anebo z jakého bankomatu vybíráte peníze. V některých zemích, jsou totiž krádeže karet ještě více rozšířené, než u nás

Jak používat platební kartu bezpečně

Hlídejte si svoji platební kartu, aby ji někdo nezneužil. Stačí dodržovat základní pravidla pro bezpečné placení kartou.

Hlídejte si svoji platební kartu, aby ji někdo nezneužil. Stačí dodržovat základní pravidla pro bezpečné placení kartou.

Jak platit platební kartou bezpečně? Existuje několik základních pravidel, která byste měli dodržovat, abyste měli jistotu, že vaši kartu nikdo nezneužije. Patří sem například i to, že PIN kód byste si nikdy neměli zapisovat nebo ho uchovávat společně s kartou. Stejně tak byste ho nikdy a nikomu neměli sdělit. Ani banka, ani žádný obchodník ho po vás nemůže chtít vědět. Pokud někdo požaduje, abyste mu sdělili PIN kód vaší karty, je to 100% podvodní

SMS zpráva o použití karty

Některé banky nabízí možnost nechat si po každé transakci kartou (v bankomatu, placení v obchodu nebo i na internetu) poslat informační SMS. Za podobnou službu platíte obvykle jenom cenu SMS zprávy podle ceníku daného operátora (obvykle 1 – 3 Kč). Díky SMS zprávě tak můžete mít rychlý přehled, jestli vaši kartu někdo nezneužil. Pokud k tomu náhodou dojde, ihned kontaktujte banku a nechte provést blokaci.

Nastavte si u karty limit

Určitě se vyplatí mít u karty (ať už kreditní nebo debetní) mít nastavený vhodný limit. U většiny bank je možné nastavit limit samostatně pro výběr z bankomatu, placení v obchodu nebo placení na internetu. Někde je dokonce možné měnit si limit karty operativně podle potřeba v online bankovnictví.

Zakažte platby na internetu

Pokud víte, že svojí kartou nebudete nikdy chtít platit na internetu, zkuste tuto možnost zakázat. Některé banky umožňují bezplatně zablokovat použití platební karty na internetu

Jak zabránit zneužití vaší platební karty

Při použití kreditní karty (nebo obecně jakékoliv platební karty) je nutné dodržovat několik základních pravidel:

  • Nikdy nikomu nesdělovat PIN kód. Ten se zadává jen do bankomatu nebo platebního terminálu, nikdo ho po vás nemůže chtít, ani při placení na internetu ani v obchodech ani nikde jinde
  • Nemít PIN kód napsaný na kartě nebo na papírku v pouzdru s kartou. Není také dobré PIN kód ukládat do mobilního telefonu pod názvem PIN kód. Když už si jej chcete uložit, napište nějaké obyčejné jméno, třeba Jan Novák a zadejte k němu sedm čísel, s tím že PIN kód budou první nebo poslední 4 čísla
  • Při zadávání PIN kódu do bankomatu nebo platebního terminálu, zakryjte klávesnici, aby jiné osoby neviděly, jaká zadáváte čísla
  • Pokud máte podezření, že jste kartu někde ztratili, ihned volejte do banky a kartu zablokujte. Pokud nahlásíte ztrátu do 24 – 48 hodin, býváte většinou kryti, proti riziku zneužití karty, pak už často musíte platit
  • Nikdy nezadávejte číslo vaší kreditní karty do emailu. K placení na internetu slouží zabezpečené platební brány. K placení není nikdy potřeba posílat číslo kreditní karty emailem. To samé platí i pro různé nedůvěryhodné stránky.
  • Placení nákupu na internetu také nikdy neprovádějte na veřejném počítači (nebo obecně na počítači, kterému nedůvěřujete, který není váš). Na počítači může být nainstalovaný nějaký sledovací program, který by dokázal zaznamenat číslo vaší karty a CVC kód