Typy a nejznámější značky platebních karet

Typy a nejznámější značky platebních karet

Víte, co znamená, když řekneme, že kreditní karta je embosovaná? Víte, jaké značky platebních karet jsou dostupné na českém trhu? To vše si přečtete v následujícím textu.

Platební karty dle typů karet

Embosovaná karta

Tento typ karty (debetní nebo kreditní) poznáte tak, že na jejím povrchu jsou vystouplá písmena. Zatímco elektronická platební karta je plochá, hladká, ta embosovaná má některé údaje reliéfním písmem (číslo karty, jméno držitele platnost karty atd.). Díky tomu, je pak s embosovanou kartou možné platit i v „mechanických“ platebních terminálech (žehlička). S kartou je tedy možné platit i tam, kde nejsou vybaveni elektronickým platebním terminálem, nebo třeba když dojde k výpadku kartových terminálů.

Elektronická karta

Nembosovaná platební karta je nejběžnější typ platební karty. Nemá vystouplé písmo a je vybavena magnetickým proužkem nebo čipem. Pro placení je nutné použít elektronický platební terminál a všechny transakce se ověřují online. U těchto karet je tedy jen minimální možnost zneužití. Zatímco u embosované karty banky zpravidla požadují doložení minimálních příjmů a dobrou platební morálku, obyčejnou elektronickou kartu vydají téměř komukoliv

Virtuální karta

Některé banky vydávají speciální karty určené jenom pro placení na internetu. Tato karta neobsahuje ani magnetický proužek ani čip. Je vybavena pouze číslem karty a kódem CVC. Pomocí CVC kódu se autorizují platební transakce na internetu

Platební karty dle značky

MasterCard

Jedna z dvou nejčastějších karetních společností v ČR. Základní kartou je maestro. Maestro karta je vždy neembosovaná a téměř vždy je to pouze debetní karta. Kreditní karty maestro se u nás nevydávají. Další karty od MasterCard, jsou především MasterCard Electronic, MasterCard Classic, MasterCard Unembossed, MasterCard Standard, MasterCard Gold, Platinum nebo World Signia nebo Business Card. S kartou této společnosti (jedno od jaké banky), byste neměli mít problém zaplatit snad ve všech českých obchodech, kde akceptují karty.

Visa

druhá nejznámější značka platebních karet v ČR. VISA je také asi největší celosvětový vydavatel platebních karet. S touto kartou tedy nebudete mít problém zaplatit jak kdekoliv v ČR, tak i téměř po celém světě. Nejčastější jsou elektronické VISA karty VISA Electron, dále pak embosovaná karta VISA Classic, VISA Silver, VISA Gold nebo VISA Platinum

Diners Club

Diners Club byla vůbec první firma na celém světě, která začala vydávat platební karty. Na rozdíl od VISA nebo MasterCard, které vydávají karty pro různé banky a finanční společnosti, Diners Club vydává svoje karty přímo pro koncové klienty. V ČR ale Diners Club není příliš rozšířený. S kartami Diners Club tak můžete platit především ve větších nebo luxusnějších hotelech a v místech kde se zaměřují na cizince nebo business klienty. Při běžném placení v obchodech nebo v restauracích můžete narazit na mnoho míst, kde tuto kartu nepřijmou

Amex

American Express karta, na tu u nás příliš nenarazíte. Obecně tyto karty banky v ĆR nevydávají, a dost často můžete mít i problém s touto kartou zaplatit. V zahraničí, ale určitě nebudete mít ani ten nejmenší problém

JBC

Japan Credit Bureau. Podobě jako Amex, ani JBC nepatří mezi karty vydávané v ČR. Existují, ale místa, kde je možné platit i s touto kartou (především hotely a obchody specializované na zahraniční klientelu).

Jaké druhy platebních karet známe?

Znáte dobře všechny druhy platebních karet?

Vyznáte se dobře v platebních kartách? Pokud ne, máme pro krátký článek o tom, jaké druhy platebních karet známe.

Debetní platební karta

Tato karta je vydávána bankou k běžnému účtu. Pomocí debetní platební karty je tak možné vybírat peníze pouze z vašeho vlastního bankovního účtu. A jen do výše zůstatku (nebo v případě, že máte sjednaný kontokorent, tak i do mínusu). U debetní karty nebývá obvyklé, že by banky poskytovaly slevy za placení kartou. Někdy bývá ale i pro debetní karty zavedený bonusový program. S platební kartou se dá podle typu platit v obchodech, vybírat peníze z bankomatu nebo platit na internetu

Kreditní karta

Někdy také nazývaná úvěrová karta. Principem této karty je, že vám banka poskytuje krátkodobou půjčku, úvěr. U kreditní karty si v bance vždy sjednáváte nějaký limit. S kartou tak můžete platit až do výše tohoto úvěrového limitu. U většiny kreditních karet, je pak k dispozici nějaké bezúročné období. Po jeho skončení, se nesplacená částka úročí. Úroky na kreditních kartách bývají podstatně vyšší, než u běžných půjček, které banky poskytují.

Charge karta

Funguje na podobném principu jako kreditní karta. I zde máte od banky povolený nějaký úvěrový limit. Oproti kreditní kartě, ale nejsou povoleny splátky. Vždy na konci měsíce musíte doplatit celou utracenou částku. Výhodou je ale to, že zde nenabíhají žádné úroky, jako u kreditních karet. V Česku nejsou Charge karty příliš obvyklé, pokud je banky nabízí,y

Úvěrová karta určená pro nákupy na splátky je podobná jako klasická kreditní karta. Rozdíl je ale v tom, že zde nebývá bezúročné období. Úroky se začínají počítat ihned, po provedení nákupu, nebo po výběru peněz z bankomatu. Typickým vydavatelem karet pro nákupy na splátky, jsou v ČR především nebankovní společnosti, jako Home Credit, Cetelem nebo Cofidis.

Jak vybrat kreditní kartu co nejrychleji

Jak vybrat kreditní kartu co nejrychleji

Kreditní karty, které umožňují pohodlné nákupy i v době, kdy zrovna nemáte dostatek peněz na účtě, jsou velmi oblíbené a nabízejí je zejména velké banky. Hodně lidí je zaměňuje s klasickými debetními kartami, jež jsou mnohem rozšířenější, nicméně je mezi nimi zásadní rozdíl. Zatímco debetní karta umožňuje platit pouze tehdy, pokud máte na účtě peníze, u kreditní karty můžete nakupovat „na dluh“ a peníze poté splácet.

Kreditní karty nenabízejí pouze banky

Většinu kreditních karet u nás vydávají především velké bankovní ústavy, jako je Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB nebo Raiffeisenbank. Kromě nich si ale kreditní karty  můžete sjednat i u některých nebankovních společností – patří mezi ně např. Home Credit nebo Cetelem. Rozdíl spočívá mimo jiné v dostupnosti produktu – na rozdíl od banky je můžete získat i se záznamem v registru dlužníků. Naopak nevýhodou jsou vyšší úrokové sazby.

Některé srovnávače půjček se zbývají i kreditkami

Vybrat si tu správnou kreditní kartu můžete i prostřednictvím oblíbených internetových srovnávacích portálů. Některé z nich se nevěnují pouze klasickým spotřebitelským půjčkám, ale mají i samostatnou kategorii, určenou právě pro kreditní karty. Příkladem je např. nezávislý finanční server CoolPůjčky.cz, který přináší i podrobné recenze jednotlivých kreditek. S pomocí těchto webů si můžete kreditní kartu vybrat skutečně rychle.

Které nebankovní kreditní karty patří k nejlepším?

Nebankovní kreditní karty nejsou až tak známé, ale pro mnoho lidí, jenž nemohou získat kartu od banky, mohou být dobrou volbou. Z hlediska výše úrokových sazeb patří k těm nejvýhodnějším kreditní karta Tesco Clubcard Premium – je zajímavá hlavně pro ty, kteří často nakupují v Tescu, ale nejen pro ně. Přináší přijatelné úrokové sazby, možnost nakupování jak v běžných obchodech, tak i na internetu, nízké měsíční splátky a další výhody a benefity.

Předplacená karta je zajímavou alternativou

Relativně novým produktem na českém finančním trhu jsou předplacené platební karty. Ty sice nemají s kreditními kartami nic společného a jsou spíše alternativou vůči debetním kartám, každopádně ale zaznamenaly velký ohlas. Jsou totiž výborným řešením pro spoustu lidí – díky jejich anonymitě je mohou využívat lidé s exekucí, umožňují naprosto bezpečné platby přes internet, skvěle se hodí jako dárek k jakékoli příležitosti a používat je mohou i děti, kteří se tak naučí lépe hospodařit s penězi a rodiče jim na kartu mohou posílat kapesné.

Platební kartu může získat každý – jde jen o to, vybrat si tu správnou

Některou z platebních karet (kreditní, debetní, předplacená) může získat skoro každý. Nejpřísnější podmínky platí u bankovních kreditních karet, na debetní už dosáhne velká většina lidí a předplacenou si může pořídit kdokoliv, včetně osob mladších 18 let. Rozhodně se ale nevyplatí vybírat kartu příliš zbrkle – raději si předem porovnejte jednotlivé nabídky a teprve pak se v klidu rozhodněte pro tu, která bude vašim potřebám nejvíce vyhovovat

Kreditní karta může být dobrý pomocník, ale také může uškodit

Ještě předtím, než si o svoji novou kreditní kartu zažádáte, pořádně si rozmyslete, zda ji opravdu potřebujete a zda ji dokážete řádně splácet. V opačném případě se vám totiž může hodně prodražit a můžete se zbytečně dostat do nepříjemných dluhů. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem nebo finančním poradcem, případně si pročtěte články a recenze na nezávislých srovnávacích webech.

Potřebuju kreditní kartu? K čemu mi vlastně bude?

Slyšeli jste o kreditních kartách? Chcete o nich vědět o něco více? Pak si přečtěte následující slova.

Co si představit pod slovem kreditní karta?

Kreditní karta, je platební karta, kde se nenachází peníze z vašeho běžného účtu. Ale peníze, které si půjčujete měsíčně od banky. Můžete čerpat peníze dle svého uvážení a pak je splatit. Pokud peníze splatíte do konce bezúročného období, tak si je půjčujete od banky zdarma.

Výhody kreditních karet

Kreditní karta má mnohé výhody. Může sloužit jako rezerva rodinného finančního rozpočtu. Také při neobvyklých a neočekávaných výdajích je kreditní karta nejvýhodnější půjčka. Kartu navíc použijete i v zahraničí, a to s výhodným kurzem, lepším než při hotovostní platbě. Pokud nejste schopni půjčené peníze splatit najednou, je snadné si rozložit splácení půjčky do několika měsíců. Získáte bonusy za používání karty. Výhodou je také možnost se pojistit proti neschopnosti splácení úvěru, například z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazů či smrti. Nepotřebujete ani účet v žádné bance.

Kde si zařídit kreditní kartu?

Kreditní karty nabízí spousta bank na trhu. Díky rozšířenosti kreditních karet, naleznete velice zajímavé nabídky tohoto produktu určeného přímo pro vás. Veškeré informace naleznete na internetu. Pokud si nebudete jisti všemi podmínkami, navštivte pobočku banky a nebojte se zeptat na všechny nejasnosti. Podrobné srovnání jednotlivých kreditních karet naleznete zde.

Potřebuji kreditní kartu?

Republica / Pixabay

Kreditní karta aneb co je to?

Lidé si často pletou rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Co je to kreditní karta?

Co je kreditní karta?

Často v obchodě říkáme, budeme platit kreditkou, máme však opravdu kreditní kartu? Většinou si lidem vžil tento název pro jakoukoliv platební kartu. Máme však dva druhy platebních karet: debetní a kreditní. Debetní karta, je platební karta od běžného bankovního účtu, kde disponujeme s penězi z našeho účtu. Kreditní karta naopak obsahuje úvěr, který její držitel může postupně splácet a čerpat, nejsou to tedy opravdu naše reálné peníze, pouze půjčené, které musíme později splatit. Vydání kreditní karty je většinou zdarma, používání se však už platí, platí se také za správu úvěru, transakce kartou nebo překročení úvěru. Malou nevýhodou také je, že výběr z bankomatů je často velmi draze zpoplatněn.

Jaké jsou výhody kreditní karty?

Výhodou kreditní karty je zajisté to, že můžeme využít čerpání peněz i v době, kdy je nemáme. Také pokud vypůjčené peníze splatíme v tzv. bezúročném období, je půjčka výhodná, také eliminuje směnu valut, jsou tedy dobré i pro platbu v zahraničí. Pokud nemůžete splatit vypůjčenou částku najednou, rozpočtete si ji na více měsíců. Máte vždy finanční rezervu pro rodinný rozpočet. Nepotřebujete ani účet v bance. Můžete se pojistit i proti neschopnosti splácet. Kreditní společnosti také nabízejí věrnostní programy při používání kreditní karty.

Kreditní karta? K čemu mi bude?

falco / Pixabay

Jak postupovat u ztráty kreditní karty

Co dělat pokud vám někdo ukradne kreditní kartu? Nebojte se, vše se velmi rychle vyřeší! Ihned po zjištění ztráty kreditní karty zavolejte do své banky a nahlaste odcizení karty! Každá banka má svou non stop linku, kde operátorovi vysvětlíte, co se stalo, ať už se ztratila karta v České republice nebo v zahraničí. Operátor se vás zeptá na údaje, které pomohou k vaší identifikaci, může se zeptat také na bezpečnostní otázky, které jste si vybírali při zřizování účtu. Banka ihned poté zablokuje kartu prosti všem elektronickým platbám. Zavolejte ihned, jinak hrozí zneužití karty. Číslo najdete na internetu, je dobré ho mít uložené v telefonu.

Cena hovoru v České republice je zdarma, ze zahraničí bývá zpoplatněna. Poté musíte zajít na pobočku banky i osobně, odcizení karty také nahlaste na místní policejní stanici.

Novou kartu dostanete během několika dní, pokud jste však mimo území České republiky, žádáte o zřízení nouzové karty, tato služba je ovšem velmi drahá. Pokud jste na dovolené, nedoporučujeme, protože náklady jsou opravdu vysoké – až několik tisíc korun. Pokud si požádáte o nouzovou kartu, bude vám zaslána během několika dní do zahraničí, není však určena k výběrům z bankomatu, její platnost je zpravidla dva měsíce.

Kdo nese odpovědnost za zneužití karty?

Odpovědnost nese instituce, která kartu vydala. Do okamžiku nahlášení ztráty nebo odcizení karty má zodpovědnost majitel karty, to až do výše 150 eur. Pokud se prokáže majiteli karty tzv. hrubá nedbalost (např. pin v obalu na kartu), nese celou odpovědnost za škody majitel karty.

Kreditní karta

falco / Pixabay

Najděte si bankomaty ve vašem městě

Výběr hotovosti je někdy nezbytný a i pro vás jistě není příjemné se stále přemisťovat do pobočky banky ve vašem městě. Výběry z bankomatů jsou pohodlné a rychlé. Pochopitelně banky si je i zpoplatňují a jednotlivé částky se od sebe odlišují v závislosti na několika faktorech.

Bankomat stále po ruce

Je jasné, že banky zvýhodňují své klienty. Pokud si chcete najít bankomat své banky a zbytečně neplatit vyšší poplatky za výběry z bankomatů cizích, zmapujte si místo kam se chystáte a ihned budete vědět, kam se vypravit.

Přehled bankomatů se dá zjistit různými způsoby. Například pro pražské obyvatele a hlavně uživatele metra  vydal Pražský dopravní podnik přehledného průvodce po bankomatech v metru a jeho přilehlém okolí. Na jeho přípravě se podílely všechny banky, které zde mají umístěné bankomaty. Vy se tak snadno dozvíte, kde máte své správné dodavatele peněz. Nemyslete si, jsou jich tady umístěny desítky a nalezení nemusí být zrovna jednoduché. Užitečný pomocník je navíc k dispozici zdarma v jednotlivých stanicích.

Samozřejmě tato skutečnost se týká pouze pražského metra a mnozí se do Prahy ani nedostanou. Kde například najdete bankomaty Komerční banky, když se z Ostravy přemístíte do Brna, kde se vyznáte minimálně?

O všech bankomatech se můžete pohodlně informovat online službou. Na webových stránkách je přehledně uvedený seznam měst od A do Z a stačí jen kliknout na vybrané město a ihned máte před sebou seznam bankomatů s uvedením adresy, jaké bance náleží a klidně si lze kliknout i na mapu, kde se vám zobrazí umístění bankomatu v realitě.

Velmi jednoduše si najdete bankomaty České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, Citibank, GE Money Bank a mnohé další. Usnadněte si cestování a spolehněte se, že s platební kartou získáte potřebné finance kdykoli.

Více informací najdete na http://bankomaty-mapa.cz/